Ето защо малкият град Дулут е магнит за климатичните мигранти
Природни бедствия карат милиони хора по света да бягат. Според Световната банка изменението на климата може да прогони 216 милиона души от домовете им през следващите 3 десетилетия. Ако не бъдат взети мерки за ограничаване на глобалните емисии, ще възникнат реални горещи точки на миграция, ще има все повече климатични бежанци, не само в Африка и Югоизточна Азия, а и на другите континенти, предупреждава Световната банка.
Не всеки обаче има финансовата възможност да започне отначало. Възможността да избягат от климатичните катастрофи често е достъпна само за привилегированите. такива примери има и в САЩ.
Преди година и половина Джейми Александър решила да премести семейството си от Калифорния до канадската граница. Казва, че не е имала избор, защото ставало дума за бъдещето на децата й.
"През 2018 г. имаше опустошителен горски пожар – уби почти 100 души и унищожи хиляди сгради. Две седмици не можехме да напуснем къщата, нямаше училище, алармите се задействаха. Всичко беше опушено. Семейството ми имаше здравословни проблеми заради това", разказва Джейми Александър.
Сега семейството й живее в Дулут в северната част на Минесота. Джейми Александър оглавява климатична организация и осъзнава, че в един момент вече няма да е безопасно в Калифорния. Винаги е знаела, че климатът се изменя, но е била изненадана колко бързо се развиват нещата.
Учените в САЩ са картографирали местата, които ще бъдат най-силно засегнати от климатичната криза, съобщава NOVA NEWS. Малкият град Дулут е удобно разположен на Горното езеро, което съдържа 10% от световните сладководни ресурси. Така е оптимален източник на питейна вода в едно бъдеще застрашено от суха. Това прави Дулут магнит за климатичните мигранти.