Ето как се роди изложбата на село Караисен
Когато разглеждах за пореден път Селищната монография и снимките, имаше една, която ме заинтригува изключително много. Била е снимана от старото училище с изглед към площада към тогавашния център, може би 20-те години. И това ме провокира да потърся аз с какви снимки разполагам вкъщи. Успях да открия и после реших да направя една изложба като на шега, на сгради и обекти под селото. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Пламен Иванчев в отговор на въпроса, какво го е подтикнало да направи трета поредна изложба, която показва богатата история на с. Караисен.
"След това дойде ми идеята все пак към снимките да има допълнителна информация. Съответната информация я съгласувах с жители, освен със Селищната монография, предимно с български жители, които са съвременници, които имат повече опит и история. На следващата година се запознах с един от потомците на местния фотограф от селото, който ми дари негативи и снимки на хартия, които също започнах да ги обработвам, чрез програми. И така, като на шега една, две изложби, сега ще бъде третата пак със снимки на този местен фотограф", обясни Иванчев.
Той допълни, че Регионалния исторически музей в гр. Павликени и жители също са дарявали снимки, за да се събере архива за изложбата.
На въпрос как жителите на селото възприемат изложбата Иванчев отговори така:
"Предимно идват възрастни хора, които общуват помежду си, това е място, в което те могат да разказват своето минало, да споделят болезнени и хубави спомени, но най-хубавото е, че и деца също посещават, подрастващите, както и в предходните години посещаваха. И това за тях един ден ще бъде едно хубаво минало, те ще разказват, че е имало изложби, имало е различни мероприятия, така виждат как е изглеждал центъра на селото, как е изглеждало самото село и се посява любов".
Ива Дойчинова