Едва ли знаете това за една от най-емблематичните бургаски сгради
Повечето бургазлии знаят, че сградата на Областна администрация до началото на 90-е е била дом на Търговската индустриална камара и Стоковата борса. Burgas24.bg ще ви разкаже за историята на едно от емблематичните здания в града.
Сградата е строена в периода 1927 - 1934 г. Нуждата от нея идва поради бързо развиващата се интензивна търговия, индустрия и стоков обмен в стопанския живот на Бургас, който в годините след Първата световна война се нарежда на пето място по големина и икономически актив в страната.
Проектите са изработени от архитектите Йордан Йорданов и Сава Овчаров, които по това време работят в София. Сградата е разположена свободно в подходяща микросреда - в близост до северния площад пред входа на приемното здание на гарата. За тази цел Съдебно административната комисия утвърждава предложеното регулационно изменение на бившия площад "Клементина“ и отчуждаването на необходимите имоти. Зданието има около 700 кв. м застроена площ на своите четири етажа.
Художествената декорация на залите - фреска и стенна живопис, се извършва от професорите художници Никола Маринов и Иван Пенков от София. Партерната зала е украсена със стенописи, отразяващи моменти и елементи от българския бит. На челната стена на горната зала е изпълнен монументален стенопис в три сцени, на тема "Занаяти, търговия и индустрия“ в Бургас. Тук гредите на тавана са облицовани с тъмно байцвано дърво, а измазаните полета между тях са украсени с гипсови розети. От тях се спускат три огромни кристални полилея в месингов обков. Парапетите на лоджиите и балкона също са украсени от дървени елементи. Подовете на залата са покрити с паркет, а коридорите са покрити с мозайка - "рако“, внесена от италианската фирма "Раконит“, се разказва в книгата "Архитектурата на Бургас 1878-1940“ с автор арх. Атанас Сиркаров.
Главните входове от запад са два. Единият тогава е бил за камарата, а другият - за стоковата борса. От изток има също два входа с пряка връзка за сутерена. Освен работните кабинети, разположени в четирите етажа, в разпределението са забележителни две зали. В партера - за стоковата борса с източно изложение и на запад - през двата средни етажа - залата с балкони и ложи за търговската камара. Изградени са 2 стълбища в източната половина на сградата, северното от които е много тържествено и представително.
Над главния корниз, в средата на западната фасада, е монтирана значителна скулптурна група от бетон. Двоен корниз над партера обрамчва подпрозоречните полета с апликирани в нишите балюстри. В архитектурния външен и вътрешен образ особена роля играе металът, който, обработен ажурно и орнаментално, оформя тежките външни врати, вътрешните прозоречни решетки и полилеи. Тополовградският бял мрамор, от който са изработени стъпалата на официалното стълбище, допълва богатия арсенал от строителни материали, определящи цялостния облик на един паметник от този период с малко преоразмерени и тежки детайли, но забележителен в архитектурата на Бургас.
Сградата претърпя реставрация на фасадата през 2013-а година по проект "Красива България“. Последва такъв и във вътрешните пространства.