Днес е свети Харалампи, ден на пчеларите
На 10 февруари църквата отбелязва св. Харалампи Чудотворец. Той е живял през ІІ век. Св. Харалампи е заемал епископската катедра в гр. Магнезий, кой се е намирал в гръцката област Тесалия. Като много от раннохристиянските мъченици и той загива в името на вярата. Това става през 198г. от н.е.
Според народното вярване св. Харалампи е покровител на болестта чума. Тази болест в миналото често е вземало много жертви. Така че за да се предпази населението от страшната болест и да бъде омилостивен светията - българите са му отредили ден в своя традиционен календар. Денят на свети Харалампи е известен сред народа и като чуминден. Този празник в миналото е бил разпространен предимно в Северна и Източна България.
Рано сутринта на Св. Харалампи жените измитат цялата къща и чак тогава започват да месят обедния хляб. Той има формата на питки. Те се намазват с каден в църквата мед и поръсват с орехи. Обредните питки се раздават за здраве на близки и на съседи. На празника на свети Харалампи, който е наричан от народа и Харлаамби, жените не бива да работят, тъй като ако направят това може да влезе болест в този дом. На този ден хората не бива да споменават името на болестта чума. Вместо това са я наричали лелята, медена и други такива епитети с цел да бъде умилостивена болестта и да отмине даденото селище.
Светеца покровител на болестта чума е повелител и на пчелите. За това пчеларите го смятат за техен закрилник. Това също не е случайно, тъй като медът отдавна е доказал своите лечебни качества. Той е едно от основните лечебни средства в народната медицина. Така на обредния хляб се слага мед, а меда е продукт произведен от пчелите. На днешния ден да празнуват всички, които носят имената Хараламби, Ламби и други.