Основните съставки на шоколада са какаовата маса (сухата част на какаовите семена) и какаовото масло (мазнините в семената). Натуралният шоколад се произвжда от тези две съставки, като се добавя и подсладител, най-често захар. Какао се произвежда поне от 3000 години в Мексико, Централна и Южна Америка, като най-ранният документ за това е отпреди 1100 г.пр.н.е.
Предлога се, че името "шоколад" идва от "chocolatl" на ацтекския език Нахуатъл - от "xococ" - горчив и "atl" - вода или напитка.
Шоколадът, особено обогатен с флаваноли и стерини, е сред най-добрите храни за поддържане на здравето на сърдечно-съдовата система. Ако всеки ден в продължение на осем седмици човек изяжда по един шоколад, може да намали с до 5,3% количеството на "лошия" (LDL) холестерол и да нормализира кръвното си налягане, твърдят кардиолози от САЩ.
Рафинираният шоколад се разбива в специални машини в които се отстраняват влагата и киселинността му. Нежеланите аромати се неутрализират, а желаните се подсилват. Тази техника е създадена от Родолф Линд през 1897 година в Швейцария и се нарича "кончинг".