Ценни съвети за предпазване от кърлежи

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:43 / 25.04.2025
24197
С настъпването на пролетта в тревните площи има изобилие от кърлежи, както и от ухапвания от тях. Някои заболявания се появяват редовно, други са сравнително редки, но това не намалява опасността от тях.

Какви заболявания носят кърлежите

Лаймската болест и енцефалитът са едновременно най-"неприятните“ и най-честите заболявания, които могат да се развият след ухапване от кърлеж. И двете могат да се появят в различни форми и в много случаи водят до тежко увреждане на нервната система, по-специално на мозъка.

След като премахнете паразита от тялото си, можете да забравите за неприятния инцидент. Докато не напомнят закъснели симптоми след ухапване от кърлеж – неразположение, треска, втрисане и други съпътстващи "удоволствия“. До този момент заболяванията често водят до необратими промени в тялото и тежки увреждания на нервната и сърдечно-съдовата система.

Когато говорим за това какви болести пренасят кърлежите, не трябва да забравяме и инфекциите, които са по-редки, но също така доста опасни. Кръвосмучещите паразити са идеален механизъм за предаване на много патогенни вируси и бактерии.

Профилактика: Как да предпазите двора си от кърлежи

През пролетта и лятото кърлежите се намират в трева или ниски дървета и храсти. Проучванията показват, че по време на фазата на активен лов паразитите се установяват на височина не повече от 50-70 см от нивото на земята. Освен това кърлежите наистина не харесват открити площи и внимателно ги избягват. Съответно, изкопана ивица от 0,5-1 m около периметъра на градината ефективно предотвратява независимата миграция на паразити.

Също така е необходимо да се елиминират възможно най-удобните местообитания за кърлежи на мястото - гъсталаци от плевели, купчини клони, гъсти корени на дървета и храсти. Много видове кърлежи във възрастен или нимфален стадий след хранене с топлокръвни животни напускат своите гостоприемници почти веднага. Те могат да влязат в района с полевки или плъхове, така че гризачите са не само обичайни градински вредители, но и развъдници на паразити.

Домашните любимци - кучета и котки, които се разхождат свободно, могат да се заразят с инфекции (например пироплазмоза или рикетсиоза) и също да носят кърлежи, заразени с патогени на изключително опасни човешки заболявания.

Тяхната защита се осигурява от няколко вида акарицидни средства:

 - таблетки;

 - спрейове;

 - капки;

 - шампоани;

 - специални яки.

Необходимо е стриктно да се спазват правилата за употреба на такива продукти, установени от производителя.

Ако предишните мерки могат да се разглеждат само като допълнителни мерки, тогава най-ефективната защита на района от кърлежи се осигурява чрез непрекъснати акарицидни обработки. И те трябва да се извършват възможно най-рано.

Кърлежите се активират доста рано – от края на март, когато времето е подходящо. В средната зона пикът на активността на паразитите се записва от втората половина на април и продължава до юни. Това е най-опасният период, когато в повечето региони се регистрират по-голямата част от ухапванията. В някои години активността на кърлежите остава на високо ниво през цялото лято до началото на есента.

Не бива да мислите, че инфекциите, пренасяни от кърлежи, са някъде там и със сигурност няма да ви засегнат. В допълнение към кърлежите можете да срещнете и други неприятни членестоноги както във вашия имот, така и в природата.

Затова превенцията е не просто препоръчителна, а задължителна стъпка за опазване на здравето на вас и вашето семейство. Редовното поддържане на двора, използването на подходящи репеленти и внимателното преглеждане след разходки сред природата могат значително да намалят риска от ухапване. Само с малко внимание и навременни действия можем да се насладим спокойно на топлите месеци без излишни притеснения, пише Actualno.com.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Мери Бойс Бенд с нов сингъл
Ето как се определя нашата карма
Ето какво любопитно откритие направи австралийски учен
Сестрата на Рупецова влиза в "Ергенът"?
Не всички пакетирани закуски са боклуци
Може би го чувате често, но този израз е грешен 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).