"У нас има доста хора, които снимат под вода, но подобен фестивал не е провеждан. Идеята ни е да се съберат тези хора на едно място. Тях ги обединява не само подводната фотография, но и любовта им към морето. Всички в този бранш сме свързани с морето, обичаме го и трябва да го пазим", казва Стоян Димитров, инициатор на феста, заедно с Димитър Великов.
Те се занимават с доставка на водолазно оборудване и решават да съберат различни хора - и които снимат професионално, и други, които искат да се пробват, да направят първи стъпки във фотографията, а даже и в гмуркането. Който пък не разполага с фотоапарат за подводни снимки, ще им бъде предоставен "Кодак" за еднократна употреба.
"Базовият лагер" на Diving Fest ще бъде в къмпинг "Китенски залив", но работната площадка ще е акваторията между Приморско и Варвара. Всеки участник ще може да си избере сам мястото, където ще снима. Ако има хора, които не познават терена, организаторите ще им препоръчат.
Единственото ограничение е времето за работа. Отпътуването към местата за гмуркане е в 12 часа и в 16 ч. хората с апарати за еднократна употреба трябва да ги предадат, за да имаме възможност да бъдат проявени филмите и копирани снимките. 17 ч е срокът за хората с дигитални апрати, за да си обработят кадрите. Вечерта ще бъде направена изложба с фотосите. Любопитен е изключително демократичният подход при оценяването на най-добрите снимки - жури на практика ще бъдат всички участници и техните придружители и те ще изберат най-добрите фотографии.
За неделя организаторите предвиждат гмуркане с изненада. Тя ще бъде обявена в същия ден, но Стоян Димитров гарантира, че ще бъде добра изненада. Награждаването пък ще стане в най-големия водолазен център не само в България, но и на Балканите - "Лалов егрек", изграден между Лозенец и Царево.
"За хората, които не са сертифицирани водолази, сме осигурили от всички водолазни училища в района инструктори, които да се гмуркат с тях.
Разбира се, не е задължително участниците да ползват кислородни апарати. А и не случайно най-добрите снимки ги правят хора, които са подводни риболовци. Защото в този случай няма дишане, няма какво да плаши морските обитатели. Разбира се, когато се снимат животни, за другите снимки не е толкова важно", казва той.
Досега има тридесет записали се досега, те са научили от интернет, от познати, приятели. Това е основното ядро, което се очаква, но според Димитър Великов ще има поне още толкова. Сред най-известните имена са Иван Бакърджиев, Стефан Тодоров -един от малцината подводни оператори у нас, който иска да направи филм фестивала, известната журналистка от БНТ и почитателка на подводния спорт бургазлийката Цветелина Атанасова от БНТ.
"Истината е, че възможно най-лошите условия за подводни снимки са в Черно море. Но доказателство, че могат да са правят отлични снимки, е голямото име в тази област Любомир Клисуров. Миналата година издаде един великолепен албум, само за Черно море. Заслужава си човек да го види и да разбере какво има в нашето море.
Имахме голямо желание и той да присъства, но за съжаление здравословното му състояние не позволява.", подчертава Стоян Димитров.
Идеята на бургазлиите е фестивалът да стане традиционна изява - даже и девизът на Diving Fest е такова - "Началото на една традиция".
Източник: factor-bs.com