Сараценията е известна и като " тромпетче", тъй като хищната част на растението е листо с формата на тръба - продълговато и разширено в горния край. Всяка тръба има капаче, което го предпазва от замърсяване с частици, които могат да го запушат, но също играе ролята и на платформа за кацане на насекомите- негови жертви. Насекомоядното цвете примамва своята плячка със сладка течност. Sarracenia улавя своята жертва, като й предлага да си сръбне от нектара му, който се секретира около устната на растението и също в основата на капачето.
Насекомите, които кацат върху капачето, пият от нектара, съдържащ специален химикал, който ги опива и тъй като ръбът на устната е хлъзгав и гладък, "пияните" насекоми лесно падат в тръбата, която се свива в основата си. Веднъж попаднало вътре в растението, гибелта на жертвата е неминуема, тъй като в тръбата има насочени надолу ресни, които я повличат все по-надолу и не й позволяват да се измъкне. Когато достигне дъното на тръбата, насекомото се разгражда от ензимите, а ценните хранителни вещества се усвояват от растението.
Сараценията идва от САЩ, предимно от централните и югоизточни части, като Каролина и Джорджия, въпреки че може да се открие и много на север, в Канада. При отглеждане в домашни условия температурата не трябва да пада под 10 градуса. Цвете-прилеп е включено в колекцията от екзотични видове, внесени наскоро в Бургас. То е с черен цвят, а в природата такива растения се срещат изключително рядко. Латинското му име е Tacca. Тя обитава тропическите райони, където местното население я отглежда, за да приготвя от нея ястия, лекарства и не на последно място - наркотични вещества за магическите си ритуали.
В нашите домове таката е истинска екзотика, която се отглежда не само заради красотата, но и заради твърде необикновения й облик. Освен като цвете-прилет, тя е известна и като черна лилия. Измежду листата на дълга здрава дръжка израства чадъресто съцветие от дребни червени цветчета и широко разперен околоцветник с черно-кафяв цвят, обкръжен от дълги "мустаци". Приликата с прилеп наистина е впечатляваща. Тайнствената почти черна багра на цветовете се обяснява с нуждата на растението да привлече насекоми опрашители, които отдават съответното внимание и на вкусните за тях "мустаци".
Таката цъфти почти непрекъснато без сезон за покой. Най-лесният начин за размножение е чрез деление на коренището. Това става през пролетта. Коренището се освобождава от старата пръст и се разделя на части, които трябва да имат поне една вегетационна пъпка. Засаждат се в смес от торф и пясък. В родината си таката расте в подножието на буйните влажни гори, където почвата е винаги леко влажна и рохкава.
За да расте и цъфти, цветето-прилеп се нуждае от светло, но без пряко слънчево огряване място, например северен прозорец. Температурата през зимата не бива да е по-ниска от 18 градуса. През лятото се полива обилно и често се пулверизира или направо облива с топла престояла вода, а през зимата се изчаква горният почвен слой да просъхне добре.
Ананасът е също един от хитовете в цветарските магазини. Предлагат се и растения с плод. С ананас може да се сдобием от магазин или да си го вкореним сами. Ако 30 лева/колкото струва растението/ не са по джоба на всеки, то плодът може да се купи по 4 лева. Ананасът трябва да бъде зрял и с изцяло запазена връхна листна розетка, съветват специалистите. С остър нож отрязваме розетката с част от плода и десетина дни подсушаваме срязаното място на тъмно. След това напудряме отреза с прах от счукани дървени въглища и засаждаме розетката в плитка и широка саксия, добре дренирана. Полива се с топъл светлорозов разтвор от калиев перманганат и се поставя в минипарник - т. е. в полиетиленов плик, който се връзва отгоре. На светло (но не слънчево) място при температура около 20-25 градуса вкореняването става за 1-2 месеца. Това се познава по появата на млади листа.
Сред екзотичните растения в цветарските магазини е и каламондиното/Calamondino/. Растението е цитрусово, а някои го наричат декоративна мандарина. Плодчетата му са на вид и вкус наистина като мандарини, но много по-малки - с диаметър около 2 см. "Хората ги купуват не само заради декоративния ефект. Правят си и сладко от плодовете", обясни продавачка на цветя. Ценителите на екзотиката не подминават и орхидеите. Те се славят като капризни и трудни за отглеждане растения. Освен това са и доста скъпи. Средната цена на малка орхидея е 45 лева. Неопитните любители на цветя рискуват да ги погубят, предупреждават специалистите. Това, което трябва да се помни за отглеждането им, е - лека почва, светлина, топлина и въздушна влажност.
Източник: factor-bs.com/в. "Черноморски фар"