Българинът и компотите в мазата

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
17:20
197
Компотът е традиционна храна в България, но също е популярен и в други страни от Източна Европа и Централна Азия, като Русия, Украйна и Казахстан. В тези региони компотът е част от кулинарната традиция и често се консумира през зимата, като начин за запазване на плодовете.

Що се отнася до полезните свойства на плодовете в компота, при термична обработка част от витамините, като витамин C, се губят, защото те са чувствителни на топлина. Въпреки това, компотът запазва някои важни хранителни вещества, като фибри и минерали. Захарта, добавена при варенето, също може да намали ползите на напитката, но ако се използва по-малко количество или изцяло се пропусне, компотът остава по-здравословен.

По данни от Gotvach.bg, компотите все още съдържат антиоксиданти и фибри, което ги прави полезни за храносмилането и общото здраве, дори и след термична обработка. Така че, макар че се губят някои витамини, компотите могат да бъдат част от балансирано хранене, особено ако се приготвят с минимално количество захар.

Хранителната стойност на компотитеи вкус:

Запазване на витамини: При приготвянето на компоти, особено от пресни плодове, много от витамините, като витамин С, могат да се запазят, но част от тях може да се загубят по време на термичната обработка. Изборът на свежи и зрели плодове помага за максимално запазване на хранителните вещества.

Антиоксиданти: Плодовете са богати на антиоксиданти, които помагат за защита на организма от свободните радикали. Червените плодове, като череши и ягоди, съдържат особено високи нива на тези полезни съединения.

Фибри: Плодовете също така съдържат фибри, които са важни за храносмилането. Компотите могат да запазят част от фибрите, особено ако в тях се добавят и парченца плод.

Захар: Много компоти се приготвят с добавена захар, което може да увеличи калорийното съдържание. Важно е да се внимава с количеството захар, за да се запази здравословният аспект на продукта.

Консервиращи свойства: Всяка съставка, добавена в компота, има своите консервиращи свойства. Например, лимонова киселина, която често се добавя, помага за запазване на цвета и свежестта на плодовете.

Микроелементи: Различните плодове предлагат различни микроелементи. Например, прасковите са добър източник на калий, а ябълките предлагат полезни вещества, като бор и витамин К.

Виж коментарите (0)

Още по темата (429):
21.09.2024 Над 300 хил. българи кандидатстваха за помощи за отопление – вижте докога е срокът
19.09.2024 Проф. Рачев шокира с тази ранна прогноза, ето каква зима ни чака
16.09.2024 "Булгаргаз" предлага увеличение на цената на газа
13.09.2024 Над 30 хиляди българи получиха отказ за помощи за отопление
27.06.2024 Наближава срокът за подаване на заявления за помощите за отопление – вижте критериите, на които трябва да отговаряте
28.05.2024 След като оцеля по чудо в Банско: Пострадалата англичанка иска пак на ски
Още новини от Любопитни новини:
Доц. д-р Пламен Кръстев: При застудяване дозите на лекарствата за...
Големи стратегии тази вечер в "Игри на волята"
Ясен е първият финалист в "Биг Брадър"
Бум на турските сапунки, сериали със стари и нови сюжети тръгват ...
Астролог: Не взимайте важни решения в този период! Без спонтанни ...
Къде изчезна? Зрителите останаха изненадани от "Преди обед"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).