© | | Реставрирана сватбена рокля от 1948 г. представи дизайнерката Нурдживан Димитрова в несебърския етнографски музей и доказа, че в динамичния свят на модата има място и за ретроспекция. Така по различен, интересен и нетрадицонен начин в Несебър не само стартира най-големият зимен празник - Никулден, а беше поставено началото и на нова инициатива - да се съхранят реликвите от бита на хората , за да не напуснат те града. Стар албум със снимки вдъхновил Нури Димитрова, собственичка на Модна къща "Никол Фешън" да "рециклира" булчинска рокля от миналото и това накарало много от съгражданките й да поразровят бабините ракли. Роклята от кремава тафта намерила на тавана баба Стефана. В бедната следвоенна 1948 г. да имаш сватбена рокля е било лукс. "Нямахме голям избор в платовете, раздаваха ни ги с купони", спомня си Стефана Байчева. На нея й се паднал актуалният и днес плат в кремав цвят. С тази рокля тя дори се е венчала в църква, нещо също така необичайно, дори забранено в онези години.
"62 години тази рокля е била в раклата, затова и реставрирането й отне един месец", разказва Нури Димитрова. Много повече време обаче е отнела идеята за обновяване. Месеци наред дизайнерката наблюдавала баба Стефана, за да разбера какъв човек е, какво мисли за днешните хора. И забелязала, че тя посреща туристите гордо, като "царица на Несебър". Така се родила идеята старта булчинска рокля да бъде възродена в "царствен облик".В уникалната рокля тя е вложила вкус и естетика като съвокупност от традициите на миналото и претенциозността на настоящето. Както и някога, когато е била изработена от "софийска модистка", булчинската одежда е възстановена изцяло ръчно, с вложени в нея ръчно изплетени дантели. А живата легенда създаде внучката на Стефана Байчева, Стефка Буюклиева - тя облече и представи пред публиката роклята, оживяла след 62 години по нов начин от ръцете на талантливата несебърска дизайнерка.
Роклята ще остане в етнографския музей и ще постави началото на нова сбирка - предмети от бита, чието място не е по ракли и тавани. Община Несебър иска да съхрани завещаното от предците и отваря вратите на етнографския музей за всякакви старини. Защото те, заедно с уникалните къщи и църкви на Несебър, закриляни от ЮНЕСКО, са илюстрация за културата и нравите в древния град. Етнографският музей ще приема не само дарения от жителите на Несебър, готов е да организира и експозиции с лични вещи, които после да връща на собствениците им. Общината предприема и инициатива за съхраняване на нематериалното наследство . На 23 декември тук ще се проведе първата коледна кулинарна изложба, на която несебърлии ще си разменят забравените рецепти на своите баби. |