Антрополог: Държавата се освободи от част от отговорността
"Имаме нужда да сме в общност. Това, което преживяхме, го приемаме като загуба. Не разбирам от футбол и от вируси, за разлика от доста български мъже. С пускането на хората по стадионите се разчита на индивидуална отговорност. Събирайки се група обаче тя е по-безотговорна, може да извърши безумия. На хората обаче им омръзна да слушат авторитетите и решиха да си следват нагоните. Малка група хора, с нарастващо чувство на безнадеждност, спазват правила. Ако започнем да се разболяваме вкупом, ще започнем да се вайкаме колко сме били глупави". Това заяви социалният антрополог Харалан Александров по повод пускането на феновете по стадионите.
"Анонимността дори носи радост, защото се сваля личната отговорност и понякога може да се руши. Властите са наясно, че по стадионите хората ще се прегръщат. Това е нещо като тест за зрялост. Държавата обаче се освободи от част от отговорността. Разбира се, че тя не може да носи отговорност до безкрай. Такава категория за също абитуриентите и туристите. При гетата за примитивните групи съществува само колективният начин на живот. Поведението на гетата може да се види при футболните агитки, които понякога могат да са много диви", каза още Александров пред БНТ.
"Традиционно си мразим политиците и това ще продължава в следващите месеци. Притесняваме обаче другата тенденция - засилват се антиромските настроения. Голяма част от хората оправдават разпасаното си и безотговорно поведение и коронавируса с ромите. Не за първи път ромската общност се ползва за екран, на който проектираме лошите си качества", каза още социалният антрополог.