Военните изследователи, направляващи полета на най-бързият изстрелван някога въздухоплавателен съд, обявиха, че са изгубили контакт с апарата, съобщи Си Ен Ен. "Falcon Hypersonic Test Vehicle" (HTV-2) успешно се отдели от ракетата-носител и е навлязъл във фаза на самостоятелен полет с маневриране, през която да се тества аеродинамиката, когато връзката с него се скъсала. Ситуацията стана известна от съобщение в "Туитър", пуснато от "Defense Advanced Research Projects Agency" (DARPA). Последният постинг на агенцията гласи, че наземните средства за откриване и свръзка не са успели да установят новото местонахождение на дрона HTV-2, но той разполага със "способност за автономно приключване на полета". Хиперзвуковият апарат трябваше накрая планово да се спусне в Тихия океан.
Falcon HTV-2 бе изстрелян на ракета "Минотавър" от базата "Ванденбърг" в Калифорния и навлезе в атмосферата над Тихия океан. Стартът, първоначално предвиден за сряда, но впоследствие издърпан по-късно заради времето, не беше предава на живо.
Това е вторият полет на въздушния апарат. През април 2010 година първият завърши със забиване в Тихия океан. И тогава контактът с машината бе изгубен, като тя летя под контрол 9 минути. Тези 9 минути, обаче, предоставиха ключова информация за летенето със скорост около 22 пъти по-голяма от тази на пътнически реактивен самолет.
Последният старт бе предназначен за тестване на контрола и комуникационната способност, както и за изследване на съпротивлението и други ефекти при хиперзвуков полет. Целта на DARPA е да създаде въздушен апарат, способен да достигне до всяка точка по света за по-малко от 1 час.
Триъгълният клиновиден дрон може, според DARPA, да ускори скоростта си до 20 пъти колкото тази на звука, т. е. да достигне около 21 000 км/час. При такава бързина в земната атмосфера силата на триене подлага машината на температура над 1 600 градуса по Целзий. Както са се изразили от DARPA на сайта на Falcon HTV-2, "при тази скорост въздухът не минава покрай теб - ти направо го цепиш". |