3D принтирането на органи е революционна стъпка за решаване на проблемите на донорството
3D принтирането на органи е революционна стъпка за решаване на проблемите на донорството. Това разказа относно принтирането на органи за трансплантация в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" доц. д-р Мариана Тодорова, учен-футуролог от БАН.
Първото 3D принтирано ухо вече е трансплантирано на реален пациент. И това най-вероятно е само началото на това, което новите технологии биха могли да направят в областта на медицината.
"Такъв успех има от няколко години. Поне от пет беше съобщено, че е създадена ретина на око, също така стави, елементи от човешкия скелет и череп. Много по-лесно да се направи кост или тъкан, като кожа или роговица, защото там не се случват биохимични реакции. Прогнозите са, че много по-бързо ще направим работещо сърце, отколкото бял или черен дроб. 3D принтирането още не може да създаде или имитира съкращаването на съответните кръвоносните съдове", обясни тя.
Футоролът уточни, че ухото е сравнително лесно направено, защото са използвани стволови клетки от дясното ухо на пациентката, чието ляво липсва. Доц. Тодорова изтъкна, че това би било първа революционна стъпка за коригиране на дефекти и в по-дългосрочен план за проблемите на донорството.
Ива Дойчинова