Животните в Странджа се отглеждат предимно пасищно, стана ясно по време на срещата. При наличието на шап обаче ние сме принудени да ги отглеждаме в оградени помещения, твърдят производители. По този начин изхранването на стадата става изключително сериозен проблем и ги води към неминуем фалит. Животновъдите от Странджа са безкрайно обезпокоени от факта, че не се вземат никакви мерки, за да бъдат подпомогнати в тази тежка ситуация от страна на държавата.
Положението се влошавало и заради наличието на карантина поради шапа, което правило невъзможно реализацията на продукцията им - мляко, агнета и други животински продукти. Появата на шап и в село Кирово, община Средец връщало ситуацията в начално положение. Животновъдите са изключително обезпокоени от липсата на перспектива за бъдещето им като производители.
В същото време през последните две години животновъдите изпитват големи затруднения при очертаването на пасищата си и кандидатстването по програмите на фонд Земеделие. Появилите се неизпълними изисквания от страна на фонда довеждат до там, че вместо да получат реална подкрепа от държавата, те реално са санкционирани от нея за изисквания, за които въобще нито са били уведомявани, нито са били обучавани. Стига се до там, че ни третират като престъпници, направени са ни досиета в полицията със снимки и са ни образувани производства, жалват се още производителите от Странджа.
Народният представител Пенко Атанасов се ангажира да зададе актуален въпрос към министъра на земеделието по време на парламентарен контрол. Конкретното питане ще бъде какви са плановете на държавата за развитие на животновъдството в Странджа, как държавата ще стимулира този регион и какви ще бъдат следващите стъпки за преодоляване на шапа и съответно реализацията на произведената продукция от региона. Освен това Пенко Атанасов пое ангажимент да инициира в парламентарната Комисия по земеделие, чийто член е, дебат за развитието на животновъдството като важен отрасъл от българската икономика.