© Burgas24.bg | | Снимка Архив | Омбудсманът на община Бургас изнесе информация за шумовото замърсяване в общината:
Управлението на процесите свързани с намаляване нивото на шумовото замърсяване е един от важните фактори за подобряване на жизнената среда на живеещите в силно урбанизираните градски центрове.
Община Бургас през 2011 г. разработи и прие на сесия на Общинския съвет Стратегическа карта за шума. Значително място е отделено на този проблем и в Програмата за опазване на околната среда за периода 2010 - 13 г.
Изгради се шумопреградна стена при реконструкцията на моста над ж. п. линията в района на кръстовището на "Трапезица". В ход е построяването на подобна стена в района на кв. "Сарафово" с оглед ограничаване на шума от излитащи и кацащи самолети. Извършеното обаче не е достатъчно и са необходими допълнителни усилия в тази насока. Жалбите до различните институции отразяват позицията на гражданите срещу шума в ежедневието на нашия град.
През 2011 г. решително е нараснала критичността и неприемливостта на гражданите към различни източници на шумов дискомфорт, който за много семейства се превръща в дългогодишен кошмар. В количествено отношение това са 342 обаждания или с четири пъти повече в сравнение с 2010 г., когато са били 97. Доверието на гражданите към телефона за спешни повиквания непрекъснато расте и те все повече търсят от тази институция помощ по проблеми, извън нейната специфика. Предимно обажданията са за силна музика от заведения, съседски празнувания, ремонтни дейности и строителни работи. На специалистите от тази държавна структура са възложени както контролни, така и аналитично-оценъчни функции на източниците на шумово замърсяване и влиянието им върху здравето на гражданите. През 2011 г. са постъпили 16 жалби от граждани, докато през 2010 г. са били 27. По 8 от тях при извършените замервания не е установено превишаване на допустимите стойности. По 2 сигнала са констатирани нарушения и са издадени предписания към нарушителите, други 4 са пренасочени към Община Бургас. В съответствие със системата за контрол на шума през септември - октомври 2011 г. от РЗИ са извършени акустични измервания в 37 контролни пункта обхващащи следните зони: • Интензивен автомобилен трафик - 14 пункта • Железопътен транспорт - 2 • Авиационен шум - 2 • Промишлени източници на шум - 9 • Жилищни райони - 5 • Обществен и индивидуален отдих - 3 • Лечебни заведения, научноизследователска дейност - 2
Както може да се очаква, с изключение на зоните за обществен и индивидуаленотдих, във всички останали са измерени стойности превишаващи граничните. Години наред най-високи средни стойности на шума са измервани на бул. Струга" пред бл. 92 и ул. "Булаир", пред хотел "Булаир" - 76 db/A/.
Най-високата средночасова интензивност на автомобилното движение е отчетено на бул. "Ст. Стамболов", в ж. к. "Зорница" пред бл. 23 и там шума е най-голям 74db/A/. Подобни високи стойности съчетани от шума на железопътния и автомобилния транспорт са измерени и по бул. "Ив. Вазов" - в района на бар "Рокси" и х-л "Сезони".
Неприемливо високи са нивата на шума в района на МБАЛ - Бургас. При допустими стойности от 45 db/A/ са измерени 76 db/A/.
Вече толкова години се правят само констатации, а реалните мерки от страна на институциите са твърде скромни. Независимо, че периода септември - октомври за нашия град не е сред най-натоварените летни месеци, то регистрираните стойности са повод за сериозна тревога сред гражданите и институциите. Можем само да се досещаме какви са истинските стойности през активния туристически сезон. Не разбирам защо тези контролни измервания се извършват през този период?
Шумът е посочен от Световната здравна организация, като фактор със силно изразено негативно влияние върху индивидуалното и общественото здраве.В Регионалната здравна инспекция съществуват многогодишни измервания на източниците на шумовото замърсяване и те трябва да бъдат използвани за рационални решения.
В поделенията на МВР, в нашата община значително са нараснали обажданията на гражданите, за оказване на съдействие и упражняване на контрол по преустановяване на шумов терор.
През 2010 г. са били общо 62 жалби и сигнали, а през 2011 г. - 343 бр., от които 34 писмени и 309 телефонни или близо 6 пъти повече.
Общо 36 заведения са били посочени, като източници на шумово облъчване от страна на гражданите, срещу които са подадени 61 сигнала.
Те са широко известни и независимо от многобройните жалби и протести на гражданите, предприетите срещу тях мерки на общинските власти и органите на МВР са безрезултатни. Механа "Тирада" в ж. к. "М. Рудник" е била обект на 8 проверки; пицария "Девите" в същия комплекс; "Буда бар", клуб "Кашмир" на бул. "Ст. Стамболов" и кафе "Перфето" в ж. к. "Славейков" по 7 пъти.
Срещу техните собственици са приложени мерки приведени в Закона за МВР по чл. 55 в4 случая и чл. 56 в 46 случая. Очевидно е, че тези мерки не са респектиращи и не водят до необходимия резултат.
Тревожно висок е и ръста на жалбите на гражданите срещу своите съседи, които нарушават Наредбата за опазване на обществения ред и вдигат шум в часовете след 22.00 часа. През годината са подадени 28 писмени и 254 телефонни сигнала и оплаквания.
Служителите на МВР са посетили 172 адреса и са съставили 39 акта и приложили чл. 55 от ЗМВР в 4 случая, а чл. 56 в 255 случая.
Палмата на първенството в това непрестижно състезание се води от живеещите в студентските общежития на Техническия университет - цели 62 пъти те са били посещавани и усмирявани от служителите на МВР.
Най-шумни са били живеещите в ж. к. "Славейков" - 58 адреса с 151 посещения; ж. к. "Изгрев" - 26 адреса - 27 посещения; ж. к. "Бр. Миладинови" - 21 адреса - 33 посещения и т. н. Този вид нарушения отнемат много сили и време на служителите от МВР и ги откъсват от конкретните им отговорности, свързани с намаляване проявите на битова и организирана престъпност.
Известно повишаване има в броя на жалбите до дирекция "Управление на кризи, обществен ред и сигурност", на която е възложен контрола по спазването на Наредбата за опазване на обществения ред.
Срещу 27 нарушители са подадени 32 жалби, докато през 2010 г. са били 21 броя.
От справката се вижда, че продължават да се повтарят заведенията, но не става ясно какви мерки са предприети най-вече какви са резултатите от тях.
Общинската администрация разполага с възможности да ограничи рязко шума от заведенията за развлечение и хранене.
Тя определя работното време на тези заведения и носи най-голямата отговорност пред гражданите.
Половинчатите и непоследователни мерки, които се прилагат от всички институции, имащи отношение към шумовото замърсяване ежегодно води до нарастващо недоволство и силна критичност от страна на гражданите, обекти на този шумов терор.
Нито един от досегашните Общински съвети не намери нито сили нито воля да предприеме крути мерки за борба срещу шума от локални източници, който ежедневно влияе негативно върху здравето на всички живеещи в градска среда. За пореден път предлагам да се закупят от Община Бургас мобилни уреди за измервани на нивото на шумовото замърсяване и инициират законодателни промени, възлагащи контролни функции на общинските власти.
Нека да престанем да подценяваме негативното влияние на шума върху здравето, който във времето причинява стресови и болестни изменения в човешкия организъм и да отчетем, че за това подценяване плащаме висока социална цена. |