Международна конференция „Социални промени на Балканите, културно разнообразие и интеркултурен диалог" започна от днес в Бургас. Тя е организирана от Центъра за жени и мир на балканските страни към ЮНЕСКО, чийто председател Кети Зизикоста официално даде начало на конференцията. На откриването присъстваха областният управител на Бургас Любомир Пантелеев, кметът на Бургас Димитър Николова, европдепутатът Маруся Любчева и спонсорът на събитието Ивайло Зартов, зам.-председател на „Движение за социален хуманизъм". При откриването на Форума областният управител припомни думите на Маргарет Тачър "Ако искаш нещо да бъде казано добре, обърни се към някой мъж. Ако искаш нещо да бъде свършено добре, обърни се към някоя жена". Кметът Димитър Николов припомни , че Бургас, където днес се провежда конференцията, е мултиетнически град . Още при създаването му е имало четири махали - българска, арменска, турска и гръцка, така че нашите деди са дали ярък пример как се съжителства и взаимодейства без конфликти и в пълен синхрон. Трябва да се обърнем към нашите деди и да бъдем благодарни, че са ни дали такъв ярък пример и открит урок. Историята ще ни помогне по нов начин да преосмислим новите предизвикателства на международната интеграция. Според мен трябва да следваме инстинктите на нашите предци, каза Димитър Николов при официалното откриване на конференцията.
От Демократичния съюз на жените - Бургас още веднъж подчертаха, че този висок международен форум не би могъл да се проведе в Бургас без помощта на „Движение за социален хуманизъм". Аз съм убеден, че всички ние сме тук не заради нещата, които ни различават, а заради нещата, които могат да ни обединят и заради общите каузи, каза Ивайло Зартов и благодари на президента Георги Първанов, че е приел да бъде патрон на международната конференция в Бургас и на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова и заместник-министъра на културата Надежда Захариева за подкрепата.
„Избрахме тази тема за конференцията, защото всъщност това е част от нашето съвремие. Проявата е в рамките на един голям проект на ЮНЕСКО за социална трансформация. Живеем в едно ново общество, което е социално трансформирано и трябва да го приемем, защото това е реалността. Има страни, които не искат да го приемат и не искат да повярват, че ние живеем в един глобализиран голям свят, в едно общество. В това ново общество ролята на ЮНЕСКО е да създаде нови конвенции, да засили интеркултурния диалог и демокрацията, социалната сигурност, уважението към различните, каза Кети Зизикоста.
Конференцията ще продължи до 9 ноември в Бургас. В нея участват жени от 12 балкански страни -Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Кипър, Македония, Черна Гора, Румъния, Сърбия, Словения и Турция, както и България и Гърция. Програмата на конференцията включва разнообразни формати, като пленарни сесии, заседания на експерти, дебати на кръгли маси, работилници и няколко културни събития. Целта на форума е да съдейства за по-доброто разбиране на тенденциите и социалните изменения, протичащи в балканските страни и нарастващата необходимост от участие на гражданското общество в управлението на тези процеси. Специално внимание се отделя на нарасналата миграция в региона и възникналата необходимост от интеграция на имигрантите, с оглед на равновесието между социалната сплотеност и културното разнообразие. Последния ден гостите ще имат възможност да посетят старинния Несебър.
Източник: Агенция "Фокус" |