Целта на школата е да се демонстрират възможностите за проектиране, разработване и прилагане на химически продукти и процеси за намаляване или пълното премахване употребата и производството на вещества, опасни за човешкото здраве и околната среда. В рамките на конференцията бяха представени перспективите на "зелената химия" като възможност за гарантиране на устойчиво икономическо развитие, в това число за разработване на продукти и процеси, които редуцират енергийните разходи и миниминизират производството и използването на опасни вещества. Форумът има за цел да даде възможност на всички участници да се включат в дискусии, да придобият нови знания, както и да получат възможности за изграждане на нови партньорства и придобиване на навременна и актуална информация по отношение на програмите за подкрепа в периода 2014-2020 г. По този начин младите учени ще бъдат подпомогнати да продължат своята кариера на научното поприще в България.
Интерес сред присъстващите предизвика презентацията на ръководителя на проекта "Наука и бизнес"доц. д-р Албена Вуцова на тема: "Хоризонт 2020 - основни цели, приоритети и възможности за участие в областта на храните, селското стопанство и биотехнологиите". Младите учени и докторанти определиха като особено полезни препоръките на Цветелина Димитрова от издателство "Емералд" за успешни публикации в научните списания. В повод за оживена дискусия се превърна и презентацията на проф. д-р Костадин Костадинов от Института по полимери към БАН, която засегна проблеми в областта на методологията на технологичния трансфер, политиката и правилника за интелектуална собственост.
В програмата на форума бяха включени още редица лекции като "Биохимични и генетични аспекти на микробната биодеградация на индустриални ароматни замърсители на околната среда (доц. Д-р Златка Алексиева, Институт по микробиология към БАН), "Зелената химия - инструмент или философия" (проф. Владимир Димитров, Институт по органична химия с център по фитохимия към БАН), "Магистърска програма "Зелена химия" в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - в отговор на световната тенденция за създаване на устойчиви технологии" (доц. Д-р Милчо Скумов, ръководител Катедра "Органични химични технологии" към Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас) и много други.
"Основна цел на проекта "Наука и бизнес"на Министерството на образованието и науката е създаване на благоприятна среда за активно взаимодействие между науката и бизнеса и стабилни и устойчиви партньорства между основните компоненти на "триъгълника на знанието" - учените, научните изследвания и реализацията на научните резултати", заяви доц. д-р Албена Вуцова.