© Burgas24.bg | | В последните месеци в Бургас се наблюдава завишаване на замърсяването с прах, каза инж. Рафаил Шабарков, началник отдел „Опазване чистотата на атмосферния въздух" в Регионалната инспекция по околната среда и водите. В това отношение според него Бургас не прави изключение от останалите градове в България. Превишенията се движат от порядъка на 1,2 - 1,3 пъти пределно допустимата среднодневна концентрация, която е 50 микрограма на кубичен метър, или това е концентрация на прахови частици от 60 до 62 - 63 микрограма на кубичен метър. Измерванията се извършват в три автоматични пункта, разположени в квартал „Долно Езерово", квартал „Меден рудник" и в централната градска част - на сградата на РИОСВ. Измерванията са непрекъснати, по 24 часа, и показват среднодневната концентрация на замърсявания с прах. За последните няколко дни - петък, събота и неделя, няма регистрирани превишения на среднодневната норма на трите пункта в града, каза инж. Шабарков.
Превишения обаче са регистрирани предходната седмица като най-високи са били на 20, 21 и 22 февруари. Тогава са измерени концентрации от порядъка на 160 до 190 микрограма на кубичен метър. Причините за високите концентрации в този период са комплексни, обясни инж. Шабарков. Отчетено е замърсяване както от комунално - битовия сектор - битовото отопление, автотранспорт, така и от пренос на прахови частици от пустинята Сахара. Това е рядко случващ се феномен, но на практика колкото и невероятно да звучи, се получава, каза инж. Шабарков.
Той допълни, че причините от комунално - битов характер са свързани до голяма степен със сезона. През зимата голяма част от домакинствата се отопляват на твърдо гориво, а улиците са в тежко състояние след снега и наводненията от проливните дъждове. В този период е по-малко влиянието на строителството, заради намалелия обем дейности, допълни инж. Шабарков. Малка част от замърсяването се пада и на промишлените обекти. Инж. Шабарков посочи, че в момента всички инсталации на „Лукойл Нефтохим" са спрени за планов капитален ремонт. Затова основно замърсяването сега се дължи на комунално - битовия сектор и автотранспорта, обясни инж. Шабарков.
Източник: Агенция "Фокус" |