Oт Областната епизоотична комисия напомнят, че всички мерки и ограничения във връзка с регистрираните огнища на инфлуенца по птиците в област Бургас са още в сила. Институциите апелират също да не влизаме в пряк контакт с птици.
Гражданите, намерили мъртви или такива в безпомощно състояние, следва да ги оставят на мястото, където са открити и незабавно да позвънят на телефон 112, от където ще уведомят експертите, които да помогнат на животните. В такива ситуации навременната намеса е важна, затова гражданите трябва да са наясно кои са институциите компетентни да реагират. В случая Областна дирекция по безопасност на храните и Регионална инспекция по околната среда и водите са органите, които могат да вземат мерки.
Предприетите превантивни мерки включват осъществяване на постоянен ветеринарномедицински контрол в птицевъдните обекти за спазване на мерките за биосигурност. Държавните лесничейства и ловно-рибаските сдружения трябва да контролират за наличие на болни или умрели диви мигриращи птици и при наличие на такива, да ги предават на най-близката ветеринарна служба.
Собствениците на домашни кокошки, гъски и патици, отглеждани на закрито, също трябва да спазват противоепидемични мерки - да не допускат излизането на птиците извън дворовете на обектите, както и контакт между птици, живеещи в дивата природа и домашни птици. Фуражът трябва да се съхранява в закрити помещения. В птицевъдните обекти трябва да се създадат необходимите условия за разделно отглеждане на домашни кокошки, гъски и патици от другите видове домашни птици. Забранява се продажбата на домашни или други птици на нерегламентирани пазари на територията на общината.
При отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици или завишена смъртност, стопаните са длъжни да уведомят незабавно обслужващия обекта ветеринарен лекар.