© Burgas24.bg | | Бургаската болница започва изпълнението на проект за ново Инфекциозно отделение. След завършването му Инфекциозното отделение, което сега се намира зад Трета поликлиника, ще бъде настанено в нови, модерни помещения, оборудвани със съвременна апаратура. За целта ще се използват след ремонт бившите детски отделения, които са залепени до Стария корпус на болницата, в задната му част (до Кардио-център "Понтика").Проектът се разработва от няколко години, но сега финансиране за първия му етап е осигурено по програма "Оперативно развитие" на ЕС. Чрез Министерството на здравеопазването вече са отпуснати 600 000 лева и всеки момент стартират обществените поръчки за осигуряване на фирми-изпълнители на ремонтните дейности. Съдействие за дофинансиране, ако такова се наложи, е обещано от страна на кмета на Община Бургас Димитър Николов. С него са координирани и етапите за изпълнение на новото отделение.
Сега Инфекциозно отделение се намира на 3 километра от основната сграда на болницата, в бараки, строени през 1940-а година. Сградата е много стара, неремонтирана досега, с изгнили дограми и течове. Заради отдалечеността й липсва добра координация с други болнични звена - рентген, ехограф, клинична лаборатория, микробиология, реанимация и др., което изключително много затруднява ежедневния лечебно-диагностичен процес и пречи еднакво както на лекари, така и на пациенти. Болничните помещения са в крайно лошо състояние и не отговарят на съвременните изисквания за нормална хигиена. Така например в диарийния сектор на 14 легла се падат само 2 тоалетни възела. Разходът на ел. енергия в тези помещения е силно завишен, предвид амортизираната дограма, липсата на изолация и начина на отопление в тях - електрически печки и радиатори.
Същевременно броят на хоспитализираните болни в отделението всяка година е между 1500 и 1600 души. Много от чуждестранните туристи с риск за здравето си отказват да бъдат хоспитализирани заради лошите санитарни условия.
С изпълнението на проекта старите помещения на детския корпус ще бъдат основно ремонтирани и изпълнени с материали, отговарящи на съвременните хигиенно-санитарни норми, с възможност за лесна и бърза дезинфекция.
Проектирани са нови вход-изход и връзки, като е осигурена задължителната достъпност за хора в неравностойно положение и евакуация. Планират се асансьори за връзка между отделните нива. Сградата е на три нива - сутерен, първи и втори етаж, като са предвидени обслужващи помещения за всеки един от тях. Край болничните легла ще се монтира шийна система, която ще носи всички пособия - поставка за монитор, лампа прегледна, поставка за инструменти. Над леглата ще се монтират болнични панели със звукова и светлинна сигнализация, нощно осветление, контакти. В стаите ще се монтират и бактерицидни лампи. Предвижда се обособяването и на стаи за интензивни грижи - с едно и две болнични легла и сестрински пост за наблюдение. Достъпът на хора с увреждания е един от приоритетите при реализацията на реконструкцията на сградата на МБАЛ-Бургас АД. За да е максимално улеснен този достъп се планират те да се настаняват на първия етаж, в две болнични стаи със собствени санитарни възли специално оборудвани за тях. Връзката със другите нива на сградата ще се осъществява посредством асансьор, позволяващ придвижването на легла и инвалидни колички.
След приключване строително - ремонтните дейности е предвиден етап на доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на закупеното ново болнично оборудване.
Чрез реализирането на проекта рязко ще се подобри лечебно-диагностичния процес за пациентите на инфекциозно отделение; ще се улесни и оптимизира връзката на Инфекциозно отделение с другите консултативно-диагностични звена и отделения на болницата, а персоналът ще работи в прекрасни условия. Новите помещения ще спестят около 30% от сметките за ел.енергия, тъй като ще бъдат с добра изолация и дограма.
ПОДРОБНОСТИ ЗА ОТДЕЛЕНИЕТО:
В Инфекциозно отделение на МБАЛ- Бургас се лекуват пациенти с карантинно-инфекциозни заболявания и техните усложнения, групирани в следните четири групи:
- чревни инфекциозни заболявания: коремен тиф, холера, вирусен хепатит, бруцелоза, детски паралич и др.
- капкови инфекциозни заболявания: парагрип, морбили, рубеола, скарлатина, менингити и енцефалити, дифтерия и др.
- трансмисивни инфекции: марсилска треска, лаймска болест, малария и др.
- покривни инфекции: тетанус, антракс и др.
Бургаска област е доказано ендемична за марсилска и хеморогична трески.
Вече не са рядкост и заболелите от нетипични за страната инфекциозни заболявания, лекувани в отделението - Q треска,хейвърхилска треска, антракс, бруцелоза, менингококова инфекция, паротитен орхит, менингит и панкреатит, вирусен менингоенцефалит, фелиноза и др.
Населението на Бургаска област се увеличава десетократно през летния сезон, точно когато рискът от заболеваемост от инфекциозни болести е най-голям. Протичането на повечето от инфекциозните болести е затегнато, придружено от висока температура, с чести усложнения, което налага нуждата от по-добри условия за интензивни грижи и лечение. |