За Индустриален и логистичен парк - Бургас не е изхарчен нито един лев от данъците на бургазлии. Всички пари, които са били използвани за изграждането на инфраструктурата, за рекултивирането на територията, за заличаване на блатото, са външни привлечени средства. До момента има почти 40 % продадени терени, посочи кметът на Бургас
Димитър Николов пред журналисти, предаде репортер на
Burgas24.bg.
"Ако не бяхме стартирали проекта за логистичния парк, той щеше да си остане едно блато, с комари, с отпадъци, с незаконни колиби на роми, основно от Сливен", каза Николов. От 7 компании, които в момента проектират, 4 са получили разрешение за строеж, а 3 вече активно изграждат своите бази, като се очаква в следващите няколко месеца да ги завършат и да осигурят работни места.
Кметът добави, че индустриалният парк в Българово има подписан договор с италиански инвеститор. Той е помолил да се ускори изграждането на свързващата инфраструктура от регулацията на Българово до неговия терен. Кметът добави, че инвеститорът започва спешно да проектира индустриалната част, като иска да приложи нови технологии.
Индустриалната територия около Бургас е изключително ограничена. Перспектива за намиране на площи е предоставянето на Бургас от правителството на бившето военно летище на територията на село Равнец.
"Това е голям урегулиран терен, с възможност да бъде осигурен по-голям дебит от офиси и инфраструктура, които да поемат новата индустрия на Бургас през следващите 50 години", заяви кметът.