© Burgas24.bg | Заседание на епизодичната комисия свика днес областният управител Павел Маринов, за да бъде изяснена заплахата от заболяването "син език" по дребните преживни животни и взети мерки за предотвратяването на разпространението й в областта, предаде репортер на Burgas24.bg. Оказва се, че вече са умрели 309 животни, сред които една коза и едно говедо. Регистрирани са 19 случаи на заболяване - едно в община Сунгурларе, 4 в Средец, 1 в Созопол, 1 в Руен, 7 в Царево и 5 в Малко Търново.
От 85 населени места от всички общини в областта са взети 1000 кръвни проби от животни, които са изпратени в лаборатория в Централния институт в София. Резултатите се очакват да бъдат ясни всеки момент. Първите огнища на болестта са регистрирани в общините Малко Търново, Царево и Средец, като най-пострадалата е община Руен.
"Заболяването не е опасно за хората. Клиниката му се проявява само сред преживните животни", изясни д-р Пачев -директор на БАБХ В Бургас.
Според д-р Пачев болестта идва от Гърция. Единствените потвърдени случаи обаче са основно в Северозападната половина на страната. Той допълни, че двата екарисажа, които обслужват всички населени места у нас, не смогват да обработват мъртвите животни. Предвижда се в труднодостъпните населени места да бъдат изградени трупни ями, но само при крайна нужда.Областният управител издаде заповед, в която се разпорежда да се свикат незабавно общинските епизоотични комисии, които да набележат конкретни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта "син език" на територията на Бургаска област, съгласно "Практическо ръководство за борба с болестта "Син език" по преживните животни", одобрено като Приложение към Заповед № РД 11-754/20.07.2009 г. на НВМС.
Съгласно заповедта - се забранява придвижване на възприемчиви към болестта "син език" преживни животни. Забранява се пашата на всички възприемчиви преживни животни, в часовете с активен летеж на куликоиди от 19.00 часа до 08.00 часа. Забранява се провеждането на пазари, тържища и изложби на едри и дребни преживни животни на територията на областта.
Кметовете и кметските наместници на населените места в областта трябва да извършат преброяване и регистрация на едрите и дребните преживни животни и да предоставят списъците на официалните ветеринарни лекари за съответната община. При получаване на сигнал за съмнение за болестта син език да се извършват клинични прегледи на преживните животни.
Задължават се компетентните органи да извършат дезинсекция в и около помещенията за отглеждане на преживни животни, местата за съхранение на торта и местата за водопои в селищата, разположени в радиус от 20 км от заразените животновъдни обекти.
Необходимо е да се уведомяват своевременно собствениците на пчелини преди извършване на дезинсекционни дейности с цел предпазване на пчелите от отравяне с препарати, използвани за дезинсекция. Собствениците на животновъдни обекти на територията на областта да извършват периодична обработка на животните с препарати с инсектицидно и/или репелентно действие. Служителите на МВР да оказват съдействие на официалните ветеринарни лекари при контрола на движението на животни. |