Възкресяват паметта за една голяма личност на Бургас и България – Георги Дипчев
Паметта за една от емблематичните личности не само в история на Бургас - Георги Дипчев, ще бъде възстановена. Въпросът за мястото на неговия гроб бе поставен в общественото пространство през 2018 година, като основен инициатор за издирването му е художникът Митко Иванов.
С помощта на Анастасия Попова и на управителя на "Обредния комплекс" - Бургас Магдалена Карастоянова беше открит общият семеен гроб на фамилията на Георги Дипчев, в който днес са положени и неговите останки. Той се намира в парцел 37, ред 15, гроб 5, съобщава Митко Иванов.
Предстои прецизиране на датите на раждане и смърт на Георги Дипчев, тъй като в момента има разминаване между различните източници и спомените на наследниците.
Дипчев се установява в Бургас след Първата световна война и е един от създателите и пръв директор на Механотехническото училище (днес Професионална гимназия по механотехника и електроника). До края на кариерата си остава учител в същото училище.
Дипчев е вторият син на "българската икона" Райна Княгиня. Името му остава завинаги в летописа и на българската военна история. Той е машинистът на миноносеца "Дръзки" при най-значимата военноморска победа на България при атаката на турския военен кораб "Хамидие".
Райна Княгиня отглежда до пълнолетие общо четирима синове. Всички те са герои от войните за национално обединение, при това в най-големите български победи при Одрин, Чаталджа, Дойран и Тутракан. Носители са на много ордени за храброст.
Георги умира в Бургас, и в продължение на няколко десетилетия паметта за него е изличена. През 1954 г. миноносецът "Дръзки" е превърнат в мишена за обстрел, после нарязан и изпратен за претопяване. Днес са съхранени оригиналната табела и комините му, монтирани на друг миноносец - "Строги", във Варна.