Констатацията е и на рибари от единственото у нас рибарско селище Ченгене скеле край Бургас.Според дългогодишни морски вълци, преди години във водите на Черно море е имало над 80 вида риба. Сега половината са само история. Боев си припомня и това, че последната черноморска скумрия видял през далечната 1968 година и то край Резово, където дядо му имал лодка.
Заради екологичните щети намалява сериозно и популацията на попчето и цацата. Според рибарите сериозни поражения е нанесло и удълбаването на морското дъно, заради разширението на Пристанище Бургас.
Изгребаните земни маси били изхвърлени не зад острова, както трябвало да бъде , а много по-близо. Подводните течения върнали образувала се тиня и тя от своя страна нанесла пораженията. Тинята натиснала фиката ( морска трева), където се отглеждат рибата и раците. Всичко намалява.
Заради човешката небрежност рибата бяга. По думите на Сербеза „в момента в Бургаският залив няма риба, така сериозно да я хванеш, да можеш да я продадеш и да си покриеш разходите- за бензин , за нафта, за мрежите, които са много скъпи, за поддръжка налодката.
Заради това намалява и броя на професионалните рибари. Рядко били момчетата, коиот били готови да рискуват времето си и дори живота си, за да се отдадат на професионален риболов.
Въпреки това старите морски вълци са оптимисти: „нашето море се лекува, макар и бавно/ ще са му необходими едно 10 години, най-малко, за да се изчисти"