© Impact Press Group | | Далаверата с дюните в Несебър нямаше да се случи, ако Законът за горите не отваряше врата за промяна на предназначението на горските територии държавна собственост. Това съобщиха от Национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите". Според тях тази възможност в българското законодателство е съществувала още от 2003 и е била отстоявана от "зелените" и в новия Закон за горите."Протестите на Орлов мост се случиха, именно защото зелените неправителствени организации заблудиха цялото общество , включително и медиите, че задължително трябва да се променя предназначението на горските територии държавна собственост, кагорични са от НГК "Природата за хората и регионите". "Никой не чу разумните доводи, че промяна на предназначението на горските територии във високите части на планините и тези в непосредствена близост до черноморското крайбрежие не трябва да се допуска , защото това води към урбанизиране, от което произтича задължителна приватизация и може да се очаква свръхзастрояване", допълниха те.
От "Природата за хората и регионите" разкриват, че по време на публичното обсъждане на Закона за горите през юли 2012 министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е връчил на Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България, черен флумастер с думите " Тома , задрасквай, ние ще приемем това, което искате." Това станало в присъствието на Нона Караджова, на председателя на Правната комисия на НС Искра Фидосова, на много медии, НПО, инвеститори и кметове.
"Така представителите на зелените организации, отново включиха текстовете за промяна предназначението на горски територии. По този начин се отхвърли една разума идея държавните горските територии да остават под юрисдикцията на държавата и ползването им да се осъществява чрез концесии, наеми или друг вид публично-частно партньорство". твърдят от "Природата за хората и регионите".
Коалицията припомня, че в далечното минало всички сгради в Слънчев бряг, новата част на Несебър и Равда, базата "Академика" и други са построени върху земи, наречени от зелените " дюни". "Освен това европейското законодателство не забранява строителството в зони на Натура 2000. Отново предупреждаваме, че ако не се променят текстове в Закона за горите, приети под натиска на зелените , даващи възможност за промяна на предназначението на горските територии, ще последват още много други случаи като дюните в Несебър, като най-застрашени ще бъдат българските планини", завършват от "Природата за хората и регионите".
Източник: в. "Стандарт" |