© Burgas24.bg | | Вносител на цимент се закани за съди държавата заради задържана и развалена стока, а искът ще бъде не по-малък от 10 млн.евро. Това съобщи Диян Касабов, собственик на шуменската фирма "Интре Къмпани" ООД.Поводът е решение на Бургаския административен съд, с което магистратите отмениха в края на миналата седмица заповед на директора на РИОКОЗ като незаконосъобразна, с която през април м.г. бе задържан цимент, внос от Турция. Основанията на регионалната инспекция тогава бяха, че строителният материал, внесен от шуменската фирма от производителя „Bartin Cimento"(Турция), е канцерогенен. Циментът представлява опасност за здравето поради завишено съдържание на шествалентен хром и не съответства на нормативните изисквания, мотивира са тогава РИОКОЗ-Бургас.
Съдът в Бургас е приел, че циментът отговаря на действащата по това време „Наредба за опасните химични вещества и препарати, подлежащи на забрана или ограничение при търговия и употреба", тъй като тя допуска реализация на цимент с по-високо съдържание на шествалентен хром в контролирани, затворени и напълно автоматизирани процеси, при които циментът се обработва изцяло от машини и при които няма възможност за контакт с кожата.
"В случая, след като самият законодател е предвидил изключение от забраната за пускане и употреба на такъв цимент, издадената заповед е незаконосъобразна, тъй като с нея се "спира реализацията" на цимента, без да е предоставена възможност на жалбоподателя да се възползва от предвиденото от законодателя изключение от забраната", пише в мотивите си съдът.
11 месеца продължава сагата с „опасния„ цимент. Заповедта на РИОКОЗ-Бургас е спряла изпълнението на договор за внос на 1 млн. тона цимент от Турция, който е бил предназначен за пазари както у нас, така и в Румъния и Македония. Задържаният на пристанище - Бургас цимент е 1 050 тона. Стоката е вече развалена, категоричен е управителят на „Интер Къмпани„ ООД Деян Касабов.
Загубите са за повече от 10 милиона евро. Според него ощетени са и българските пристанища, както и строителни и транспортни фирми.
"Това е престъпна небрежност от страна на българските чиновници, като за това многократно сме сезирали и Министерството на здравеопазването. Съдействие получихме лично от председателя на Асоциацията на европейските циментови индустрии (CEMBUREAU - Брюксел) - д-р Жан Мари Шандел, но не и от български институции. Ще продължим с воденето на дела в Европейски съд, за да ангажираме отговорността на държавата за огромните загуби и пропуснатите ползи", заяви Касабов.
Решението на Бургаски административен съд може да се обжалва пред Върховен административен съд в 14-дневен срок.
Също през април на бургаското пристанище бяха задържани други 1000 тона турски цимент, произведен в завода "NUH Cimento Sanayi A.S." до град Измит. Причината пак бе шествалентният хром.
Корабът с 1000 тона цимент пристигна на 15 април, а 10 дни по-късно бе освободен. 20-те хиляди торби бяха разтоварени и пренесени на магазинаж на Западното рибно пристанище в Бургас, а от РИОКОЗ - Бургас взели проби, които са изпратени в независима лаборатория в София. След седмица са получени и резултатите, потвърждаващи сертификата за анализ. След като изследванията показали, че стоката е безопасна, от РИОКОЗ издадоха нова заповед, която отменя старата.
"Мога приблизително да кажа какви са директните загуби. За магазинаж сме платили по 1 евро на кв.м склад, което прави около 1 200 евро на ден. Отделно от това са загубите от неизпълнени договори, по-точно от забавянето", сподели тогава Галин Василев - представител на NUH Чименто за България.
Той смята, че трябва да се извършват регулярни проверки не само на цимента, който е внос, но и на този, българско производство.
Източник: в. "Черноморски фар" |