"До сега не сме разполагали с подобно оборудване. Разпъвахме само рулетки на местопрестъпленията, имахме калцуни и ръкавици. Сега ще можем да обезпечим периметъра, да го осветим, да работим нормално. Надяваме се на по-бързо и по-качествено разследване по дела с висока обществена опасност - корупционни престъпления, тежки престъпления срещу личността, като убийства и не на последно място т.нар. бежански дела", каза пред журналисти шефът на Окръжна следствена служба - Бургас Таньо Гайдаров.
При необходимост бургаските разследващи ще могат да разчитат и на летяща платформа (дрон) за наблюдение, видео и фото заснемане при огледи на местопроизшествия. Става въпрос за производствени аварии, пътни и железопътни катастрофи, терористични актове, природни бедствия и др., при които е възпрепятствано провеждането на първоначалните действия по разследването на огледните групи, поради незагасени пожари, наводнени площи, изтичане в атмосферата на емисии от вредни газове, непрочистени от сапьори територии, опасност от вторични взривове и т.н.
Това се налага и когато засегнатите територии са на голяма площ и в труднодостъпни местности, при които е необходимо фото и видео заснемане, за да се изучи и фиксира обстановката на местопроизшествието, въздействието върху обкръжаващата среда и причинените щети.
Дронът е закупен от Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките - София и е предоставен за ползване на Националната Следствена служба София. Всички служители от отдел "Криминалистически" в НСлС са преминали курс на обучение и са сертифицирани от Института, за работа с платформата и заснемане с нея.
Въвеждането на тези нови технологии в действията по разследването ще повишат ефективността на работата на следствените екипи и ще спомогнат пълноценно да се визуализира и анализира обстановката при огледите на местопроизшествия. Дронът е на разположение и на бургаските разследващи, които при поискване от софийските си колеги могат да работят с него.
По време на срещата с медиите присъстваха Любомир Петров - Адм. ръководител Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура - Бургас, г-жа Йовита Григорова - Зам. адм. ръководител при Апелативна прокуратура - Бургас, г-жа Калина Чапкънова - Адм. ръководител Окръжен прокурор при Окръжна прокуратура - Бургас. Те посочиха на журналистите резултати от образувани преписки и дела на територията на Окръжен район Бургас с предмет - злоупотреба с политическите права на гражданите, от началото на м.март до датата на провеждането на избори за 44 Народно събрание, включително.
Според Апелативния прокурор г-н Петров, на територията на Апелативен район Бургас са образувани 162 преписки и 24 досъдебни производства за извършени престъпления срещу политическите права на гражданите в периода от 01.03. до 31.03.2017г. Лицата с повдигнато обвинение към 03.04.2017г. са пет, като едно досъдебно производство (на РП-Айтос) е приключено с произнесена от съда осъдителна присъда спрямо едно лице, на което е наложено наказание "лишаване от свобода" в размер на 10м., изпълнението на което е отложено за изпитателен срок от 3г.
Тази присъда все още не е влязла в законна сила и може да бъде обжалвана пред Окръжен съд-Бургас.