В близко бъдеще ВиК дружествата би следвало да потърсят форми на обединение и по този начин да бъдат окрупнени. Така те самите ще са по-малко на брой, но ще обслужват по-голям брой население, което би трябвало да доведе до по-добра услуга като цяло. Това каза изпълнителният директор на ВиК Бургас Ганчо Тенев, член на Управителния съвет на Българска асоциация по водите. Тенев посочи, че това би подобрило работата на сектора. „Предполагам, че в един момент общинските дружества в стремежа си да покрият изискванията и критериите, ще започнат по някакъв начин да се обединяват", заяви Тенев. Инженер Тенев изтъкна, че в голяма част от европейските страни собствеността на водопреносната и канализационна мрежа е общинска.
Проектозаконът за ВиК сектора трябва да реши именно проблема със собствеността на мрежите и начина, по който те се отдават на концесия. „С приемането на проектозакона за ВиК мрежата, ще се наложат и промени в счетоводните закони за експлоатацията на публична собственост и в закона за концесиите и начина на отдаването на собствеността. Поради простата причина, че публичната държавна и общинска собственост може да се ползва единствено под формата на концесия", посочи Тенев.
По думите му - собствеността на активите в едно ВиК дружество е на самото дружество, нищо че общината е акционер в дружеството. На практика се получава така, че единствено големите общини ще могат да намерят ресурс, за да съфинансират такива големи инфраструктурни проекти по програми като ИСПА, както и по структурните фондове на ЕС, където изискваното съфинансиране е в рамките на 25% по ИСПА. „При малките общини ще е много трудно, тъй като липсват подготвени кадри и те много трудно ще намерят съфинансиране. А при реализирането на големи инвестиции в малките общини се получава много висока цена на водата в последствие. В момента цената на водата се регулира в закона, където е посочен праг в размер на 4% от доходите на населението.
„Има една група от населението, които са социално слаби и може би ще трябва за тях да се дават помощи за вода, така както им се дава за отопление и за електричество. Тъй като социалната поносимост на цената на водата е основен праг за по-високата цена, която би следвала при по-големи инвестиции", обясни изпълнителният директор на ВиК Бургас. Като друг основен проблем пред ВиК дружествата Тенев посочи старата водопроводна мрежа, чието подновяване трябва да започне с ускорени темпове, за да се навакса забавянето.
„Световна практика е 2% от водопреносната мрежа да се подменя всяка година, което означава на всеки 50 години да се променят 100% от мрежите. Сега ние трябва да започнем да подменяме 4% от мрежите, за да може да се навакса пропуснатото", посочи Тенев. По думите му - в редки изключения българите като цяло пият качествена вода, тъй като европейските норми, приети преди три години, са с по-занижени стандарти от българските.
Източник: Агенция "Фокус" |