© Burgas24.bg | | За готовността на община Бургас да посрещне зимата и наличната техника на фирмата ангажирана със зимното почистване, разговаряхме с Веселин Василев, директор дирекция "Управление при кризи, обществен ред и сигурност" към общината.
- Г-н Василев, има ли готовност община Бургас да посрещне зимата?
- Общината е почти готова за това. Казвам почти готова, защото първите стъпки са направени. На 3 ноември направихме работна среща в общината. На тази среща бяха поканени 42 учреждения, фирми и държавни институции, които имат отношение по зимната подготовка. На срещата присъстваха представители на "Пътна полиция", "Пожарна безопасност" и т.н. Всички взеха участие и докладваха за подготовката си, дават увереност, че всичко което зависи от тях е направено и са готови. Като цяло фирмата, която отговаря за зимното почистване на града, фирма "Титан" има на разположение 40 машини и отделно има инертни материали - луга, сол, пясък и отделно- химически материали, които са против обледеняване. На 19 ноември ние ще направим проверка на тези материали, които са докладвани и ще видим дали отговарят на всички изисквания. За всички съставни селища в момента сме в процедура за избор на фирма изпълнител, която ще почиства пътищата там. Дано до края на месеца да има избрана фирма. Фирма "Титан" отговаря за всички комплекси на града и нейния договор е дългосрочен, а фирмата за съставните селища, извън общината ще е ясна на 14 ноември. Четири фирми са закупили документи за участие в поръчката като ще спечели този, който предлага най-добри условия, посочени в заданието. При проверката на фирма Титан, която ще е на 19-ти, както всяка година се сформира комисия, в която участват представител на "Пътна полиция", на общината и на инвеститорски контрол като всеки следи за своята част. Ако има неща, които не отговарят ще бъде съставен протокол и срок, в който да се доставят материалите. Досега и друга година, когато сме правили тази проверка, винаги са отговаряли на изискванията.
- Кои са рисковите пътни участъци в Бургас, където стават обледенявания и необходимо ли е по-специално внимание там?
- Най-рискови са двата надлеза. Те специално се третират денонощно и там специално се използват и химикали против обледенявания. Други опасни участъци са ул "Булаир" заради нагорнището, където понякога има натрупване на сняг и заледявания, пред Транспортна болница на ул "Иван Вазов", в к-с "Изгрев" пред "Пикадили" също има понякога проблеми, както и в "Меден рудник" към Средец отбивката преди кв "Горно Езерово". За всички тези участъци има изготвен отделен график на фирмата, която почиства с техника, която да наблегне повече на тези райони, за да не закъсват автобуси или автомобили. Тази година химикали против обледенявания ще се ползват повече, тъй като с тях има по-добър ефект и не се допуска образува натрупването на лед.
- Дайте съвет на шофьорите особено на тези които преминават през тези по-опасни участъци?
- Впечатлението ми, откакто съм директор на дирекцията е че бургазлии малко проявяват незаинтересованост към автомобилите си. Те чакат да падне първия сняг и едва тогава започват да сменят гумите си със зимни. Призовавам ги да го направят по-рано, защото дори и да не падне сняг лятната гума ще бъде по-бързо износена при положение, че температурата на асфалта е по-ниска. Призовавам ги да карат по-внимателно, няма за къде да бързат. Но имат още близо 10 дни аванс, тъй като по информация на метеорологичната станция в града времето в Бургас през следващите десет дни ще е сухо и топло. По-сериозни валежи се очакват между 25 и 30 ноември.
- Колко струва зимното поддържане на пътищата в общината?
- Зимното поддържане е от порядъка на 600 хил. лева за общинската пътна мрежа и 400лв за пътищата на съставните селища. Имаме и допълнителна помощ от 170 хил. лв., която можем да ползваме само при бедствия или по-сериозни ситуации.
- Съвместната ви среща с 42 институции ангажирани и имащи отношение със зимното почистване показва, че има взаимодействие, но кога точно се осъществява то, при какви ситуации?
- Мога да дам пример, дори това бе прецедент при нас. Преди 2 години започнахме да използваме лишени от свобода от бургаския затвор, които събираха снега по спирките и фирмата го извозваше. Ето например с тях имаме доста добро взаимодействие. Има други фирми, които също са включени. Фирмата, която обслужва пясъчната кариера на пътен възел Юг също помогна с две тежки машини, които се включиха в почистването. "Пътна полиция", които са денонощни на пътя, доста ни помагат - при някой непочистен или заледен участък веднага ни уведомяват. Добре са синхронизирани действията на всички, дори тази година имаше заповед на кмета Димитър Николов не само към фирмите, но и към всички кметове на съставните селище и на директорите на териториалните дирекции да подават сигнал при дежурните в общината. Телефонът там е 841 560 там има винаги дежурен денонощно, който приема сигналите и в зависимост от района ги подава към фирмата за почистване, която отреагира.
- Какви са задълженията на общинските фирми при зимни условия?
- Задълженията на всяка една фирма, която има техника и може да помага при по- сериозни ситуации е тази техника да е готова и при сигнал да оказва помощ . Управителят на "Бургасбус" инж. Петко Драгнев ни увери, че всички автобуси на общинския превозвач са готови за зимата, с подходящи гуми, отоплението на всички автобуси работи. Извършили сме проверка на всички училища, детски градини и болници, които имат нужда от нещо сме им помогнали всички са си осигурили необходимите количества горива, като някои от тях са газифицирани, тези които не са запасите им са подсигурени.
Източник: Радио "Фокус" |