Във връзка с тежкия инцидент от взрив на бутилка с втечнен газ пропан - бутан, възникнал в с. Скравена, общ. Ботевград, на 12.01.т.г., при който пострадаха 8 човека, звено "Пожарна безопасност и спасяване" напомня на гражданите превантивните мерки за предотвратяване на подобни инциденти. В Бургаска област през есенно-зимния сезон са възникнали 20 пожара, при които са загинали двама гражданина и един е пострадал. Основна причина за тези произшествия е неправилното ползване на отоплителни и нагревателни уреди и използване на нестандартни и неизправни такива. За повишаване на ръста от инциденти свързани с отоплителния период за момента оказва влияние и спряната доставка към Република България на природен газ съчетано с рекордно ниските температури в цялата страна.Това доведе до търсенето и използването на алтернативни източници на енергия (мазут, дърва, въглища, ел.енергия и др.).
В тази връзка много жители от цялата страна прибягнаха до експлоатация в домовете си на стари и неизправни отоплителни уреди, в това число и неотговарящи на техническите изисквания за безопасност бутилки за втечнен газ пропан-бутан.
За да не се допускат инциденти с отоплителни уреди ползващи за гориво втечнен газ пропан -бутан е необходимо да се знаят и спазват следните правила: 1. Бутилката с пропан-бутан не трябва да се използва, ако редуцил-вентилът е повреден или нестандартен и същата не е преминала задължителните периодични технически прегледи отнасящи се за всички съдове работещи под налягане. 2. Не извършвайте пълнене на бутилките на автомобилните газостанции. 3. Не оставяйте бутилката под пряка слънчева светлина и в близост до източници на топлина .Минимално допустимите разстояния до отоплителни уреди трябва да бъде най-малко 1м., а от уреди с открит огън (печки,камини и др.) минимум 5 м. Като цяло бутилката за втечнен газ не трябва да получава локално прегряване над 40 оС. 4. Отопляваните помещения да са с осигурена добра естествена вентилация. 5. Забранено е използването и съхраняването на газови уреди работещи с пропан-бутан под равнището на околния терен и в помещения с високи прагове на вратите. 6. Не обръщайте и не удряйте бутилките за втечнени газове. 7. При пропуск на газ от бутилката веднага изнесете същата извън помещението. 8. Замяната на празните бутилки с пълни да се извършва при отсъствие на открит огън и всякакъв вид искрообразуване, като при това вентилите им бъдат затворени. 9. Не оставяйте газови бутилки в помещенията за сън, коридори, тавани,стълбища на сгради, помещения с ЛЗТ и ГТ, бани и складове за хранителни продукти. 10. Не използвайте неизправни газови маркучи, вентили, уреди и дюзи и такива които не са специално произведени за този вид газ и налягане. 11. Спазвайте стриктно приложените от завода производител инструкции за експлоатация на използваните от Вас газови отоплителни уреди. 12. При всички случаи никога не оставяйте работещи газови уреди без наблюдение. При евентуално възпламеняване на печка с газ пропан-бутан е необходимо да се задуши пламъка с помощта на намокрено с вода одеало, брезент или др., да се прекрати изтичането на газ и извади уреда извън помещението ( на тераса , в двор и др.). При възможност трябва да се прекъсне ел. захранването. Оттеглете се на безопасно място и не се поддавайте на паника. Незабавно потърсете съдействието на компетентните органи на добре познатия Ви тел. 160 или 112 . Спазването на противопожарните правила и по-високата противопожарна култура са предпоставки за възникването на по-малко пожари, а бързите, навременни и резултатни действия при запалване водят до ограничаване на щетите и жертвите. Нека съвместно с Вашата бдителност и професионализъм от наша страна не допуснем огнена стихия в домовете си!
|