Важни стъпки за преобразяване на Жабарника
Община Бургас предприе нови стъпки за преобразяването на пустеещото пространство в центъра на града до площад "Тройката“, станало популярно като Дупката. Администрацията е внесла докладна записка в Общинския съвет, с варианти как трябва да се осъществи преобразяването на терена.
За да се постигне максимално прозрачен и отворен процес по проектиране на архитектурния облик на терена и да бъдат удовлетворени желанията на гражданите, Община Бургас предлага да се организира конкурс за обемно – градоустройствено и идейно архитектурно решение както за територията на бившия ГУМ, така и за прилежащите терени.
Като принципал Общинският съвет трябва да реши дали конкурсът за проектант, който да даде решение за преобразяване на пространството в централната част на града да бъде национален и международен.
Заради значимостта и потенциала на мястото за развитието на града се предлага конкурсът да бъде проведен на етапи като вариантите за това са два – еднофазен и двуфазен.
При еднофазния конкурс трите най-добри проекта се определят от жури и класираният на първо място печели конкурса.
При двуфазния конкурс в първия етап журито определя трите най-добри проекта, а във втория етап гражданите ще дадат своето мнение, което може да промени решението на журито.
Друг важен въпрос, който трябва да се реши, е какъв да бъде териториалният обхват на проектирането като са предложени за избор три варианта – минимален, междинен и максимален обхват на терена.
В следващите дни предложението на Община Бургас ще бъде разгледано в постоянните комисии на Общинския съвет, а окончателното му гласуване ще стане на предстоящата сесия на 20 декември.
В началото на тази година Община Бургас направи допитване сред гражданите какво да има на пустеещото към този момент пространство.
80% от анкетираните граждани желаят на мястото на бившия ГУМ да има парк с водни атракции и ботаническа градина. Около 8 на сто от запитаните са посочили, че мястото е подходящо за културен център с концертна зала, музей и галерия. Близо 7% от анкетираните са на мнение, че в тази централна зона е подходяща за изграждането на образователен център.
Заедно с анкетното проучване, Община Бургас през тази година разработи урбанистично-архитектурни анализи за територията на бившия ГУМ. Облагородяването на терена беше задание на студенти от Факултета по архитектура на Университета по архитектура, строителство и геодезия – София и Градоустройствения архитектурен факултет на Университета на град Ниш – Сърбия за работата им по време на десетата Международна лятна школа по архитектура, в рамките на която три българо-сръбски групи студенти разработиха проекти решения. Те бяха представени от Община Бургас пред обществеността под формата на изложба на площад "Тройката“ през месец октомври.