© Burgas24.bg | | Днес от 18.00 ч. в зала "Георги Баев" на Културен център "Морско казино" ще бъде представено новото издание на "История славянобългарска" от преподобни Паисий Хилендарски.Изданието е в чест на 250-годишнината от сътворяването на текста. То е плод на съвместните усилия на Зографската света обител и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата ще бъде представена от гл. ас. д-р Елица Дубарова-Петкова /Университет "Проф. д-р Асен Златаров"/ и от автора на новия превод на Паисиевата история - гл. ас. Димитър Пеев /СУ "Климент Охридски"/. Ще присъстват още двама членове на екипа, работил по проекта, които са бургазлии - свещеник Козма Поповски /автор на част от снимките/ и редакторът - гл. ас. Мария Мицкова /Пловдивски университет "Паисий Хилендарски"/.
Изданието представлява комплект от два тома: факсимилно издание на Зографската чернова, в което за първи път са постигнати реалните цветове на оригинала, и критическо издание на "История славянобългарска" под редакцията на видния български учен - чл.- кор. Иван Добрев.
На лявата страница текстът е набран точно по Зографската чернова (автограф на о. Паисий) с разночетения по 6-те най-архаични преписа. Липсващите места в Черновата са предадени по Първи котленски препис. За първи път са разчетени задрасканите от Хилендарския монах пасажи. Паралелно (на дясната страница) е представен нов точен превод от оригинала, осъществен от Димитър Пеев, с обширен богословско-исторически коментар, в който подробно се тълкуват и интерпретират исторически личности, събития и реалии, споменати в текста. Изданието е снабдено с индекси и таблици, които го правят удобно за ползване.
За първи път "История славянобългарска" е поставена в адекватен исторически и богословски контекст без идеологическите наслоявания на съвременните политически доктрини.
Предисловието представя традиционния християнски поглед към историята, с което я поставя в естествената й среда на възникване.
Изданието е насочено както към специалисти, така и към всички интересуващи се и обичащи българската история. Проектът е подпомогнат финансово от Община Бургас.
Всички родолюбиви бургазлии, историци, филолози, учители, журналисти, са добре дошли на утрешното представяне! |