© | | Рядък вид птица беше наблюдавана от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в Бургаското езеро. Разливите в непосредствена близост до защитена местност „Вая" са приютили редкия за страната ни вид биволска чапла. Само един екземпляр от вида беше регистриран по време на редовния мониторинг на водолюбивите птици, обитаващи Бургаските езера. Същите разливи са привлекателни места за хранене и на други видове птици, като мигриращите чапли, лопатарки и ибиси. Биволската чапла, обаче, е вид който много рядко може да бъде видян у нас. Всички официални данни за наблюдения на биволска чапла в страната ни през годините са от Бургаските езера, както и от езерата в северна България - Шабла и Дуранкулак.
Биволската чапла в Европа гнезди единствено в Испания, Португалия и Южна Франция. Във Виена, например, след изчезването на биволската чапла от естествената й среда по изкуствен начин е създадена свободно живееща гнездова колония за връщането на вида в природата. Птици, от която вече са наблюдавани в различни части на Австрия. За съжаление в страната ни все още няма регистрирано гнездене на биволски чапли.
Следенето на числеността на птиците - хранищи, размножаващи и почиващи в езерата, както и състоянието на влажните зони се извършва в рамките на проект „Живот за Бургаските езера" към финансовия инструмент на Европа LIFE+. Събраните при мониторинга данни ще бъдат използвани за актуализиране на плана за управление на влажните зони, както и при изготвянето на планове за действие на видове, застрашени от изчезване в световен мащаб, каквито са част от обитателите на езерата край Бургас. Такива видове са къдроглавия пеликан, малкия корморан, големия воден бик, тръноопашатата и белооката потапници.
В плановете за действие се включват редица мерки за тяхната защита и възстановяване числеността на популациите им, като например подобряване условията за живот в местатата, където те се срещат. |