След като неистинския предварителен договор бъдел изготвен, фиктивния купувач на имота на основание чл.19 ал.3 от Закона за задълженията и договорите подавал искова молба до съответния Окръжен или Районен съд (зависи според стойността на иска), като се искало предварителния договор да бъде обявен за окончателен. В съда ищецът представял заверено копие на предварителния договор и от този момент нататък оригиналът на предварителния договор не се появявал никъде повече.
Разглеждайки исковата молба, съответния съд излизал с определение да бъде пререгистрирано дружеството-ответник и спирал временно търговското дело. Съгласно съществуващата нормативна уредба, непререгистрираното дружество следвало да бъде обявено в ликвидация. Тъй като ищецът се явявал кредитор на дружеството, подавал молба до Търговския регистър с искане да бъде вписан, като ликвидатор. Ако това искане бъдело уважено, то ищецът (фиктивния купувач) ставал законен представител на дружеството и съответно на ответника, т.е. представлявал и двете страни по сделката. Ако искане било отхвърлено, то съда назначавал служебен ликвидатор, който обикновено по никакъв начин не могъл да се свърже с чуждестранното лице, собственик на ликвидираната фирма. Налице бил и трети вариант, в който за ликвидатор е назначаван адвокат, представляващ собственика с фалшиво пълномощно. Във всички случаи до собственика на дружеството не отивали никакви уведомления и той нямал никаква представа, че спрямо фирмата му се водят съдебни дела и някой има претенции към имота му.
След като за дружеството се обявявала процедура за ликвидация, съответния съд излизал с решение, според което предварителния договор ставал окончателен и по този начин фиктивния купувач е признат за законен собственик на недвижимия имот. След вписването на решението в Службата по вписвания, ключалките на помещението са сменяни и имота се обявявал за продажба. Евентуалният добросъвестен купувач каквито и справки да извършвал по отношение на имота, приемал всичко за законно, тъй като имало постановено решение на българския съд.
В резултат на задълбочената полицейска дейност по отношение на извършените три измами с недвижими имоти по описаната схема са задържани: 43-годишният А.П., 29 год. Х.Ц. и 47 год. Б.Б. При извършените процесуално-следствени действия / претърсване и изземване/ по образуваните три досъдебни производства, на територията на София са проверени пет обекта и банков трезор. Иззети са неистински документи, неистински печати на нотариус, пари, компютърна конфигурация и телефони. Към момента са иззети вещи, имащи отношения към предмета на разследването, които са приложени към водените досъдебни производства.
Задържането на А.П., Х.Ц. и Б.Б. е удължено с прокурорско постановление за срок от 72 часа, като предстои внасяне на искане за разглеждане на постоянна мярка «задържане под стража» в Бургаски районен съд. Работата по случая продължава от служители на сектор «Икономическа полиция" при ОДМВР - Бургас.