В Смарт център - Бургас днес се провежда Годишната аутсорсинг конференция - най-голямото събитие на този бранш у нас. В нея участват мениджъри и експерти от компании с мултимилионни годишни обороти. Събитието се организира от Община Бургас, в партньорство с Българската аутсорсинг асоциация (БАА), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и вестник "Капитал".
Конференцията уважиха с присъствието си бургаският кмет
Димитър Николов, а също така варненският му колега
Иван Портних. Тя се провежда под наслов "Дефиниране на устойчивите бизнес модели на бъдещето".
"Образованието е преди всичко останало" - това е общият фокус в мненията на всички участници. Бъдещето принадлежи на онези компании, градове, държави, които инвестират в развитие на креативността, в способността да превръщаш в реалност добрите идеи, заявиха единодушно лекторите на форума. Един от тях е Станимир Николов - председател на Българската аутсорсинг асоциация.
По време на конференцията стана ясно, че "Робокоп" вече не е само герой от фирмите. В Дубай работи в услуга на гражданите такъв тип машина, която "говори" на 21 езика. 3D принтерите и изкуственият интелект навлизат в употреба все по-масово и заменят конвенционалния човешки труд. В бъдеще много от съвременните професии ще изчезнат, но ще се появят и нови. Добрите мениджъри и политици трябва да мислят много по-сериозно за тези проблеми и бъдещето. Това бяха част от интересните теми, обсъдени по време на конференцията.
В 19.00 часа тази вечер ще започне тазгодишното издание на Innovation, Technology & Sourcing Awards 2017. Събитието за първи път обединява сили и експертиза на две от най-големите технологични асоциации в България - БАА и БАСКОМ. То ще се фокусира върху постиженията на българските фирми от сектора на изнесените услуги и ИТ сектора, инвеститорите и местните власти за водещи добри практики, високи бизнес постижения и създаване на благоприятна бизнес среда за растежа на индустрията в следните категории:
* Технологични иновации;
* Технологичен работодател на годината;
* Доставчик на аутсорсинг услуги на годината;
* Център за споделяне на услуги на годината;
* ИТ продукт;
* ИТ проект;
* Софтуерна компания на годината;
* Стартираща компания на годината;
* Технологичен град на годината;
* Технологична бизнес сграда на годината.
Аутсорсинг индустрията създаде 3,7 % от БВП за 2016 г. Същевременно софтуерният сектор генерира над 2 % от БВП за 2016 г. Очакванията на браншовите организации е приносът на двете индустрии да достигне 9 %-10 % от БВП през 2020 г.