© | Бивши и настоящи ученици от ОУ"Братя Миладинови": | виж още | |
Кампанията в Бургас за сигурността на децата в интернет - "Кой стои срещу мен в мрежата", стартира днес от Основно училище "Братя Миладинови". Тя е насочена към най-уязвимата според интернет експертите група - тази на учениците от 5-ти до 7-ми клас.Учениците от 6-те класове в училището изгледаха документален филм с реални случаи на деца, станали жертва на сексуален тормоз и посегателство и презентация за фалшивите профили в мрежата. След това експертът по интернет престъпления в ГДБОП Явор Колев и създателят на компютърната стратегическа игра "Империя Онлайн" Доброслав Димитров разказаха на децата обичайните схеми, по които действат педофилите, преминаването през няколко фалшиви профили в социалните мрежи и изнудването чрез снимки или видео на детето от профила му.
"В момента има над 160 български сайта, над които няма никакъв контрол, а всеки ден в световната интернет мрежа дебнат над 750 000 педофили. Жертва обикновено стават деца на възраст между 10 и 14 години, а всяко 5-то дете в България е получавало поне едно предложение за секс в мрежата. Затова не приемайте приятелство в социалните мрежи от хора, които лично не познавате", посъветва децата Явор Колев.
Статистиката сочи още, че рискът децата да попаднат на педофил в интернет се увеличава с 40%, ако имат профил в сайт за запознанства, а според международно проучване от 2010 г. 80% от децата между 9 и 16 години имат профил в интернет. Българските деца се оказали с най-слаб родителски контрол във виртуалната мрежа.
"Децата трябва да знаят, че веднъж пуснати в мрежата, тези снимки или видео материали остават завинаги там и не могат да бъдат премахнати напълно. Хората са склонни да се държат по-агресивно и нахално в интернет, заради чувството на анонимност, но трябва да знаят, че в мрежата никой не е анонимен. Затова се дръжте така, както в реалния свят и пазете чисто цифровото си АЗ", сподели Доброслав Димитров.
Явор Колев запозна учениците къде да могат да подават сигнали за заплаха в интернет. Това са сайтовете www.cybercrime.bg" и spasidete.bg".
Кампанията "Кой стои срещу мен в мрежата" е съвместна инициатива на Община Бургас, медийна група RN, ОД на МВР Бургас и сектор "Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт" в ГДБОП.
Вчера кметът на Бургас Димитър Николов се срещна с Явор Колев - началник сектор "Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт" в ГДБОП и директорът на ОД на МВР-Бургас Калоян Калоянов, за да синхронизират общите действия.
Инициативата ще продължи и в останалите бургаски учебни заведения, където топ експертите по киберпрестъпления ще разясняват на учениците какво да направят, когато не знаят кой стои срещу тях в мрежата, към кого да се обърнат, ако станат обект на агресия или неприлични предложения и ще дават практически съвети как да се предпазят.
В рамките на кампанията ще бъде разработено безплатно мобилно приложение за смартфон и таблет: protect.me /пази.ме/, което ще предоставя информация и съвети, а при заплаха ще изпраща сигнал до отговорните институции.
Информационни клипове ще се въртят по комуникационните канали на медийния партньор RN, а всеки, който иска да се запознае по-подробно с инициативата може да посети нейната Фейсбук страница: www.facebook.com/pazi.me. |