Дежурна в Кардиологичното отделение на болницата е д-р Ангелина Скръчкова, която лекарите от АГ викат по спешност.
"Намерих родилката седнала в леглото, не можеше да легне, защото кашляше непрекъснато. Имаше много силно изразен задух и отхрачваше пенести и розови на цвят храчки - типична картина на белодробен оток. Само 4-5 часа след раждането, тя развива остра лява сърдечна недостатъчност, с невъзможност да диша и отделя течност в белия дроб", обяснява д-р Скръчкова.
Опитната кардиоложка веднага разбира, че момичето е с опасност за живота, вика реаниматор, назначава кръвни проби и прави ехокардиография. Резултатът от изследването показва, че вместо с 60 %, нейното сърце изпомпва кръвта с 40 %, което поставя диагнозата - дилатативна кардиомиопатия, свързана с товара на бременността.
Направеният скенер изключва другата причина за подобно остро състояние - белодробен тромбоемболизъм. Скенерът доказва, че в белия дроб на жената има течност, като плеврални изливи, течност има и в самия белодробен паренхим.
Междувременно д-р Скръчкова е назначила терапия с кислород и с диуретик - лекарство, което стимулира изхвърлянето на течността от белия дроб.
Състоянието на родилката бързо се подобрява и след по-малко от седмица младата жена е изписана от болницата.
"Вероятно в последните няколко седмици преди да роди, тя е имала прояви на сърдечна недостатъчност, но в много по-лека форма - нормално е малко да се уморява, да се задъхва и да има сърцебиене. През бременността - и двата плода са се развивали с размери като за самостоятелно бебе", обяснява още д-р Скръчкова.
В дългогодишната й практика тя не е имала друг подобен случай - току-що родила жена да получи остра сърдечна недостатъчност.
"Имала съм родилки, които седмица - две след изписването, когато вече започнат да се грижат за бебетата си, се задъхват, получават отоци и се връщат в болницата да ги лекуваме с прояви на сърдечна недостатъчност. При Антоанета рисковият фактор се е оказал многоплодната бременност, веднага след "падането на товара" се развива картина на остра сърдечна недостатъчност, като проява на перинатална кардиомиопатия", споделя кардиоложката.
С тегло от 2440 и 2770 грама момиченцата се раждат с белодробна зрялост, макар и с леко забавена адаптация и нужда от кислородотерапия. След две седмици в кувьоз в Неонатологично отделение, са изписани и са при родителите си. Щастливото семейство е благодарно на лекарите в МБАЛ "Дева Мария" за проявения професионализъм.
Случаят е показателен за отличното сътрудничество между отделните звена в болницата, което е изключително важно за добрия изход при неочаквано настъпили усложнения.