На основание чл.252 ал.1 пр.1 вр. чл.54 НК го ОС Ямбол е осъдил Иван Петров на три години "лишаване от свобода", като е отложил изтърпяването на наложеното наказание с изпитателен срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила.
Петров е оправдан по обвинението за предоставяне на други пет заема в размер на 15 000 лв. Подсъдимият е осъден да заплати направените по делото разноски.
Иван Петров обжалва постановения съдебен акт пред Апелативен съд Бургас и иска да бъде признат за невинен и оправдан по предявеното му обвинение.
В хода на въззивната проверка, след обстоен анализ на всички факти и обстоятелства, съдебният състав е установил, че жалбата е неоснователна.
Показанията на свидетелите напълно потвърждават приложените по делото писмени доказателства- изготвените от подсъдимия записи на заповед при отпускането на всеки конкретен кредит. Съдът намира за нелогични обясненията на Петров, че парите, които е давал в заем са собственост на починалия му баща и че той е действал като негов пълномощник. Твърденията, че предоставял заемите, за да помогне на хората и не е искал и не е получавал лихва за това, а сумите били за адвокатски хонорар за изготвянето на записите за заповед, съдът приема като средство за защита и опит за оневиняване.
Безспорно е доказано, че в един непродължителен период от време подсъдимият е сключил девет договора за кредит. Парите са давани с уговорка за връщането им ведно с лихва съответно от 10 и 15%. Съдът счита, че деянието е осъществено с форма на вина "пряк умисъл", тъй като подсъдимият Петров е съзнавал, че няма лиценз за извършване на банкова дейност, въпреки това е извършвал такава, с цел получаване на доходи. За да прикрие неправомерната си дейност е задължавал клиентите си да подписват записи на заповед, в които е посочено името на баща му.
Съдебният състав при Апелативен съд Бургас приема, че постановената присъда на ОС Ямбол е правилна и законосъобразна и следва да бъде потвърдена. Решението може да се обжалва или протестира в 15 дневен срок пред ВКС.