© | | "Обсъждането и приемането на проекта за Закон за предучилищното и училищното образование е от изключително значение. За нас е важно мнението на учителите и директорите на учебните заведения, които вече са запознати в детайли с подготвяните промени. Както и преди съм казвал за да бъде добър един закон той трябва да е обсъден с хората, които ще го прилагат". Това заяви вчера народният представител и областен лидер на ПП ГЕРБ-Бургас Димитър Бъчев по време на форум в Бургас, посветен на проекта за Закон за предучилищното и училищното образованиеВ дискусията, която се проведе в зала "Ахело" в хотел "Приморец", се включиха експерти от Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН), народните представители от ПП ГЕРБ Димитър Бойчев, Катя Чалъкова и Румен Стоилов, парламентарният секретар на МОМН Драгомир Маноилов, зам.-кметове на общини, както и директори на училища и детски градини от Бургаска област. В залата бяха и народните представители от ГЕРБ-Бургас д-р Галина Милева, Диана Йорданова Иван Вълков, Вяра Петрова, зам.-областният управител Златина Дукова, както и председателят на Общинския съвет в Бургас Снежина Маджарова. Инициативата е изцяло на групата народни представители от ПП ГЕРБ-Бургас.
"Този законопроект ще промени част от негативните разбирания, натрупани до този момент. Основната ни цел е да подобрим качеството на образованието в България, а това няма как да стане без силната и водеща роля на учителите", сподели народният представител Румен Стоилов, който е член на ресорната комисия в НС.
По време на форума бяха обсъдени водещи акценти от проекта за Закон за предучилищното и училищното образование, както и актуални въпроси и проблеми, свързани с него. Една от основните теми бе свързана с обществените съвети и участието на родителите в тях. В тази връзка бе отправен и въпрос към представителите на МОМН за това на какъв принцип и по какви критерии ще бъдат избирани родителите. "Темата за обществените съвети е една от най-дискутираните в последните месеци. Смятам, че родителите имат важна роля и трябва активно да участват в тях, за да може училищата да се развиват и да се работи за бъдещето на децата", сподели зам.-кмета по културата и образованието в община Бургас Йорданка Ананиева. Стела Мицова, началник отдел "Политики за достъп до качествено образование" към МОМН подкрепи това мнение и допълни, че обществените съвети ще дават препоръки, без това да предизвиква напрежение в училищните среди.
На срещата бяха дискутирани въпросите за осъществяването на контрол върху бюджетите на учебните заведения и по какъв начин ще бъде осигурено тяхното дофинансиране. Представителите на учебните заведения се интересуваха още и от реда при провеждането на конкурси за директор в училищата. На срещата бе предложено билингвалното обучение в езиковите гимназии да бъде вписвано в дипломите на завършващите ученици. Голяма част от представителите на учебните заведения бяха подготвили писмени предложения и становища, които връчиха на експертите от МОМН.
Началникът на РИО-Бургас Виолета Илиева изказа подкрепа относно обсъждания законопроект и го определи като модерен и рационален. Тя отправи предложение, което бе подкрепено и от останалите присъстващи представители на учебни заведения да бъде възстановена дейността на центровете за кариерно развитие и консултативните центрове. В залата присъстваха и ученици от Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас, които се интересуваха какво е бъдещето на професионалните гимназии и кога ще се увеличат ученическите стипендии.
"За нас бъдещето на децата е най-важно, искаме чрез образованието си у нас те да придобият конкурентноспособност на европейско ниво. Професионалните гимназии ще се развиват в тази посока", коментира народният представител Катя Чалъкова. Експерите от МОМН посъветваха учителите и директорите на учебни заведения да насочат усилията си към работата по проекти, финансирани с европейски средства. "Знаем, че това не е лека работа и изисква изготвянето на голям обем документация. Но това е начин да не разчитате само на общинските бюджети и да получите допълнително финансиране", коментира Стела Мицова, началник отдел "Политики за достъп до качествено образование" към МОМН
"Проведената среща бе особено ползотворна, вашето присъствие днес ни вдъхва увереност и оптимизъм, че проектът за Закон за предучилищното и училищното образование ще има успех", сподели в края на дискусията народният представител Катя Чалъкова. |