Народните представители откликнаха на проблемите на занаятчиите, които се оплакаха от изменения през 2011 г. закон, изкарали всички икономически значими занаяти от списъка. Останалите са станали "музейни експонати", оплакаха се от бранша. Част от професиите са останали "висящи", а законът е отнел и свободата на сдружаване на занаятчиите.
По време на дискусията бе решено, че занаятчиите трябва час по-скоро да оформят своите предложения за изменения в писмен вид, да ги изпратят на депутатите, които да ги внесат в икономическата комисия.
Община Бургас заяви своето партньорство с Регионалната занаятчийска камара. Зам.-кметът Йорданка Ананиева предложи да бъдат решавани проблеми на местно ниво, като се оформят писмено и се внасят в Общинския съвет.
"Занаятите са инвестиция в идентичността на хората", заяви проф. Мила Сантова, изкуствовед, директор на Института за фолклор към БАН. Тя обясни, че за някои занаяти може да се помисли за дотации от държавата. Проф. Сантова посочи положителния пример на Япония, Южна Корея, Чехия и Литва, където е прието законодателство и има поддръжка на занаятите.
На дискусията присъстваха и зам.-областният управител Севдалина Турманова, Ивелина Златарова, експерт по културата в община Бургас, историкът Атанас Орачев, Иван Иванов, председател на Бургаската туристическа камара, Емил Василев - Балканско бюро за подпомагане на средното съсловие.
Днес, 29 юни, Петровден е професионалният празник на занаятчиите. Тържествен водосвет бе отслужен от отец Радослав от храм"Св. Богородица".
Фестивалът "Пазители на Българския дух" продължава и утре в експоцентър "Флора".