© Impact Press Group | | Увеличават се случаите на насилие над учители в Бургас и региона. Това каза председателят на Съюза на бургаските учители, Константин Янков. По неговите думи, процесът обхваща предимно млади родители, чиито деца са още в детските градини и основното училище. По неговите думи, "чалга" културата и "чалга" поколението дават вече своя резултат по отношение на възпитанието. Първоначално най-големият брой на случаи на насилие е бил от родители от ромски произход. "Независимо, че мерките за наказание са изключително ограничени в българското училище, те съвсем не играят тази превантивна роля. По-скоро обратното - никой учител не иска да налага наказание, защото е свързано с изключително усложнени процедури. Според мен, всичко се решава в семейството. Но като че ли през последните години все повече български семейства изпитват нуждата да прилагат насилие в класната стая, на двора или на улицата върху учител, гледайки на него като на враг", обясни преподавателят.
Той бе категоричен, че трябва да се работи повече с родителите, включително и от страна на неправителствените организации, за възпитанието му като отговорен родител, не само като биологически.
"Този процес с насилието над българския учител, и то на работното му място, по груб и безпардонен начин ще продължи", категоричен бе Янков. Инкриминира се насилието над учителите на работното им място с промените в Закона за предучилищното и училищното образование.
"Това няма да спре този, който е решил да си избие комплексите върху учителя в класната стая. По-скоро учителите трябва да бъде особено стриктни в отстояването на нашите права в прокуратурата, полицията, при директора, инспектората, за да може хората, които са посегнали физически върху честта и достойнството на учителя, да получат адекватно наказание", коментира още Янков.
По неговите думи, въпросът няма да се разреши само със заплахи и наказания.
"По-скоро с едно отношение, което трябва да има цялото общество към труда на учителя, а той е поставен в тежка ситуация. Очакванията към него са изключително високи, а в същото време основни неща не са в неговите неща, за да може да влияе пряко върху тях, като възпитанието на децата", обясни синдикалистът.
По неговите думи, проблемът ще се задълбочава, предвид културата и възпитанието на децата и техните родители. Учителите могат да защитят правата си по съдебен път, както всички граждани на държавата. По думите на Янков, учителите в повечето случаи ще спечелят делата, тъй като са нападани в класни стаи.
"Учителят в класната стая е неприкосновен личност", уточни преподавателят. Според него, лошото е, че насилието става пред очите на децата. Той допълни, че при учителите голяма част от насилието остава скрито, защото е унижение, че са подложени на подобно посегателство.
Източник: Радио "Фокус" |