Всеки желаещ може да донесе своя рисунка, плакат или друг макет на прилепи, с които да допълним украсата на празника.
Бургас е един от градовете включен в честването на Международната нощ на прилепите през 2014г. Събития, посветени на популяризирането на тези интересни и малко познати бозайници се провеждат в края на септември и началото на октомври в десетки градове по света. В Бургас Нощта на прилепите се организира от Българско дружество за защита на птиците, Зелени Балкани и Българска фондация Биоразнообразие.
През 2014 г. България ще отбележи за 18-и път Нощта на прилепите. За целта, хората, работещи за опазване на прилепите, неправителствени организации, музеи, спелеоклубове и паркови дирекции ще организират различни събития в градовете София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Русе, Поморие. В световен мащаб за пръв път нощта на прилепите е чествана през 1990 г. във Франция и Полша.
Днес Европейската нощ на прилепите се организира в повече от 30 държави, сред които и България и цели да запознае повече хора с уникалния начин на живот и голямата значимост на едни от най-интересните животни на планетата - прилепите.
Защо прилепите?
Странният вид и потайният начин на живот на прилепите, както и това, че се ориентират в тъмното винаги е привличало вниманието на хората. В някои култури прилепите са били обожествявани, докато в християнската култура например, демоните са били изобразявани с прилепски крила (за разлика от ангелите, които са рисувани с крила на птица). Това вероятно е продиктувано от инстинктивния страх от неизвестното, от нощта, от странния вид и потаен живот на прилепите.
Прилепите са бозайници, което означава, че раждат живи своите малки и ги хранят с мляко, а телата им са покрити с козина. Противно на общоприетото мнение те не са гризачи, въпреки, че външно приличат на такива и някои хора ги наричат "летящи мишки". За разлика от плъховете и мишките, те не нанасят вреда на селското стопанство, не се хранят с домашни продукти, не обитават канализацията (и съответно не пренасят заразните болести, пренасяни от плъховете) и пр.
Всъщност "черния имидж на прилепите" е напълно незаслужен. Те са изключително полезни. Прилепите, срещащи се в България се хранят изцяло с насекоми и изяждат огромно количество вредители, а в световен мащаб те имат ключова роля в екосистемите и без тях те не биха могли да съществуват. Много видове растения, които се използват за храна, лекарства и прочие не могат да оцелеят без прилепите, които ги опрашват или разпространяват семената им.