© | Дамско дуо виолончели свири класическа музика във фоайетата на отделенията по кардиология, хирургия, неврология, ортопедия и гинекология в болница "Дева Мария". Това се случва за първи път в Бургас и от тук нататък ще се превърне в традиция, като успокояващата музика ще звучи всеки четвъртък в коридорите на болницата.Съществуват научни доказателства, че добре структурираната музикална терапия е ефективна в лечението или поне повлияването на редица състояния и заболявания.
Изследванията показват благотворното влияние на музиката върху различните системи на човешкия организъм: сърдечно-съдовата, дихателната, двигателната, нервната, нормализиране на мозъчното кръвообращение. Много важни са изводите, че положителните емоции, получени от общуването с изкуството, с музиката, оказват лечебно въздействие на психоемоционалното напрежение, мобилизират резервните сили, стимулират творчеството.
В САЩ е проведено изследване от Американската Музикална Терапевтична Асоциация според което музиката има мощен антистрес ефект, което е от значителна полза за здравето, особено от ситуации, в които вече е засегнато или уязвимо. Такива състояния са преди предстояща операция, в кардиологични и инвазивни отделения, при следоперативно лечение или по време на болезнени медицински процедури. Въпреки че музиката винаги е била част от лечебните ритуали на много народи, активното използване на музиката с цел терапия започва през 19-20 век, отначало на Запад и в Америка, а след това и в Русия. По това време музиката, както и други изкуства, често са били използвани най-вече за лечение на нарушения в психиката.
В днешни дни музикалната терапия се използва за лечение на много заболявания, прилага се в психотерапията.
Слушането на класическа музика действа успокояващо, отпускащо, насища с положителна енергия и емоции, с хармония.Полезно е да се слуша такава музика след работния ден, при умора и намаляване на силите.
За най-силна по въздействие учените смятат музиката на Й.С.Бах, на второ място по въздействие е музиката на В.А.Моцарт и Бетховен. Феноменът на музиката на Моцарт се обяснява с това, че вибрациите на неговите произведения съвпадат с вибрациите на здравите неврони на клетките. |