Необходимостта от тази кръгла маса се налага от решението на Европейския съюз за създаване на устойчива, единна морска политика. Морските региони на Европейския съюз имат дял от около 40% от неговия брутен вътрешен продукт и население. Благополучието на Европа е неразривно свързано с моретата. Корабоплаването, корабостроенето, пристанищата и риболовните райони, офшорната енергетика /нефт, газ, възобновяеми източници/, крайбрежният и морският туризъм са ключови морски дейности, които генерират големи приходи. Нарастването на конкуренцията за морско пространство и влиянието на човешките дейности върху морските екосистеми са предпоставки за създаването на интегрирана морска политика, която покрива всички аспекти на нашето взаимодействие с океаните и моретата. Поради тази причина Европейската комисия прие Зелена книга за интегрирана морска политика на Европейски съюз, базирана на няколко основни принципа - максимално увеличаване на устойчивата експлоатация на океаните и моретата, изграждане на база от знания и иновации за морската политика, осигуряване на най-високо качество на живот в крайбрежните райони, насърчаване на ръководната роля на Европа в международното морско дело и повишаване на информираността за морска Европа. Този цялостен новаторски подход ще позволи оптимално развитие на всички дейности свързани с моретата по устойчив начин.
На този принцип са формирани основните цели на предстоящата кръгла маса: запознаване на участниците със заложената на национално ниво морска политика и инструментите за прилагането и, очертаване на възможностите, които тя осигурява на местно ниво, генериране на нови идеи и насоки, за по-пълно взаимодействие и сътрудничество между регионално и национално равнище на интегрираната морска политика, създаване на работна рамка с решения, препоръки и очертаване перспективите и преимуществата от прилагането на интегриран подход в морската политика на Югоизточен регион и обединяване усилията на обществения и частния сектор за създаване на предимства за бизнеса и стимулиране на местната икономика.
Събирането на различни участници и заинтересовани лица заедно е сериозен аргумент в полза на глобалния подход и създава възможности за повече контакти и сътрудничество между регионално, национално и на равнище Европейски съюз в сферата на морската политика.