Ръководството на ИК в състав: Георги Дракалиев - председател, Веселин Лафчиев - зам. председател и Николай Долапчиев - секретар, даде вчера пресконференция в "Железният светилник", където чрез поредица от снимки запозна присъстващите с резултатите от посещението на района на действие на Апостол войвода на територията на днешна Гърция и заснемането на филм за живота и дейността му.
На 02.08.2011 г. се навършват точно 100 години от смъртта на големият войвода, наречен от народа "Ениджевардарското слънце". По този повод на 02.04.2011 г. в Бургас бе учреден ИК за отбелязване на тази трагична годишнина. В ИК влизат бургаски граждани, членове на патриотични организации, потомци на бежанци от Егейска Македония и др.
Апостол войвода в продължение на почти 20 години е бил основният защитник и опора на българското население в Ениджевардарско, западно от Солун, в останалите под османска власт, според Берлинския конгрес, краища на българското отечество. Тази част на Македония бе завладяна несправедливо от Гърция през 1913 г. и всички, отказали да се погърчат, българи впоследствие бяха изгонени оттам. Основната част от това многохилядно население е настанено през 1924-1925 г. в Бургас и околните селища. Бежанците от гр. Енидже Вардар създават редица културни организации в Бургас, обогатяват облика и спомагат за развитието на града. За тях името на войводата, когото наричаха "Ениджевардарското слънце" бе свещено и заслужава да бъде почетено по най-добър начин.
Г. Дракалиев и Н. Долапчиев разказаха за посещението си в Ениджевардарско и Воденско, заедно с операторски екип на старозагорската фирма "МИГ31" и за впечатленията си от срещите с местните жители, които говорят на стар български диалект.
В. Лафчиев изрази огорчението на ИК от това, че вече 2 и половина месеца няма отговор на писмото, изпратено до Кмета на Общината относно отреждането на терен за изграждане на паметник и именуването на улица в Бургас на името на Апостол войвода. Това недопустимо забавяне пречи на плановете на ИК за организиране на конкурс, избор на изпълнител и провеждане на дарителска кампания за изграждането на първият в България паметник на "македонския Робин Худ", както е нарекъл войводата, след срещата си с него американският журналист Албърт Сониксън.