Учениците от Гимназията по компютърно програмиране приключиха първия курс по японски език
С онлайн събитие бе отбелязан краят на първия курс по японски език и култура в ПГКПИ в Бургас. Погледът беше към Япония – напред в бъдещето, назад в миналото и днес, когато учениците се докоснаха до тази магия.
Благодарение на финансовата подкрепа на Японската фондация -The Japan Foundation в рамките на три месеца, ученици от различни випуски - имаха възможност да се докоснат до езика и културата на Япония, да се вдъхновят от постиженията на тази нация – пример във всяко отношение и най-вече в областта на роботиката и технологиите.
Специални гости бяха г-жа Хигаки - аташе по културните въпроси в Посолство на Япония в Р България, г-н Такахаши - специалист по японски език към Японска Фондация - The Japan Foundation, представители на РУО Бургас, Община Бургас и други. А своеобразни домакини бяха Димитрина Тодорова – директор на ПГКПИ и д-р Елеонора Колева – преподавател в курса по японски език. В събитието, което имаше и live streaming в социалните мрежи, присъстваха общо над 120 души.
Г-жа Хигаки поздрави участниците като изрази готовност за съвместно сътрудничество и подкрепа от страна на Посолство на Япония в Република България и поздрави учащите за усилията, които са положили, за да изградят основите на обучението си по този труден език.
Директорът на гимназията Димитрина Тодорова сподели радостта си от съвместната работа, както и надеждите това да е само началото. По време на курса в училището беше проведен още един Ден на Япония, в който ученици не само от курса, но и от цялото училище твориха оригами, картини, дигитални картички и се мотивираха, и амбицираха да научат все повече и повече. Заниманията с Япония развиват въображението изобщо, особено важно за бъдещите специалисти в информационните технологии.
Инициатор, водещ и преподавател в курса бе д-р Елеонора Колева, японист с богата практика в чуждоезиковото образование по японски език и култура, и преводач. Под нейно ръководство в събитието учениците демонстрираха езиковите си постижения, усвояването на двете сричкови азбуки, както и базови йероглифи, представиха и своето портфолио – изключително богато за краткото време от три месеца.
Изненада за всички, включително и за госта на Японската фондация г-н Такахаши, който се включи от Япония, беше презентацията на г-жа Мариета Дежева, преподавател по география, която с много снимки ни върна назад в 1998 година, когато е била в Япония по линия на Посолство на Япония и Японската Фондация.