© | Ученици от Бургас и региона ще научат повече за дивите пойни птици и техния живот, като част от проекта "Екодоброволци в защита на Виа Понтика". Експерти ще изнесат серия от презентации свързани с миграцията на дивите пойни птици и опасностите, които ги очакват по пътя им. Особено внимание ще се отдели на проблема с бракониерството в Бургаски регион и на обучение как да постъпят ако забележат ловци на диви пойни птици.
Презентациите започнаха с учениците в квартал Долно Езерово, известен като едно от предпочитаните места за улов. Те са част от информационната стратегия на проекта за превенция на бракониерството в региона и опазване на неговото биоразнообразие.Бургаският залив и езерата, намиращи се в него, са предпочитано местообитание на хиляди диви пойни птици в зимния период на годината. За съжаление районът е известен и с бракониерството диви пойни птици.
"Решаването на този проблем минава през образоване на подрастващото поколение и информиране на широката общественост" - разказва Валентина Ангелова, експерт към проекта.
Според закона всички диви пойни птици (в т.ч. и щиглеците, често използвани за домашни любимци) са защитени от Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/. Улавянето, притежаването, продажбата и убиването им представлява административно нарушение. Съгласно ЗБР глобата за такова нарушение е до 5 000 лв.
Проектът "Екодоброволци в защита на Виа Понтика" се реализира с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Той е с продължителност една година и се изпълнява от СНЦ "Младежки информационен център" в партньорство със сдружение "Възможности без граници". |