Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Криминални
Институции
Общество
Други
Читателски
Учени откриха: Рибите в Черно море стават по-чисти
Автор: Екип Burgas24.bg 11:53 / 23.01.2013Коментари (1)572
©
Спад на тежки метали в рибите от Черно море отбелязаха учени от Медицинския университет във Варна. Морските същества са индикатор на чистотата на световния океан. Те имат свойството да натрупват индустриални замърсявания в тялото си.

Резултатите са получени в единствената у нас лаборатория за изследване на чистотата и безопаснотта на морските организми в катедра "Химия" на МУ. Проучени са 10 вида риби, които най-често се слагат на трапезата. Сред тях са трицона, кая, сафрид, карагьоз, чернокоп, калкан.

"Наличието на токсичните и опасни за човека елементи като олово, кадмий, арсен и живак е значително по-малко. Рибите показват, че Черно море край българския бряг е станало по-чисто в сравнение отпреди 5-6 години", казва доц. Мона Станчева, ръководител на катедрата.

Екипът е натрупал данни от 2004-2006 г. и ги е сравнил с тези от 2010-12 г. Стойностите за тежки метали са сравнени и с проучване от 90-те години на д-р Икономова. Тя има изследване върху миди, рапани и скариди. Учените от Медицинския университет са търсили тежки метали и в тези морски храни към днешна дата. Те са категорични, че наличието на метали е чувствително намаляло.

Амбициите на екипа са университетската лаборатория да бъде в полза на Агенцията по безопасност на храните и морския бизнес. Апаратурата е закупена след спечелен проект на Министерството на образованието. А учените са усвоили методики за откриване на вредни вещества в рибите. Те вече имат изследване и за наличието на ДДТ, метаболити и полихлоридни бифенили в 10-те наблюдавани вида.

"Със своите протеини и омега-мастни киселини рибата е сред най-ценната храна. Тя обаче натрупва органични замърсители и тежки метали, чиито стойности трябва да се следят", казва доц. Станчева.

Глобалното затопляне и топенето на арктическите ледове водят до по-голямо замърсяване на океани и морета. Токсините от човешка дейност се разпространяват и на места, където не е имало производство. По хранителната верига и въздуха замърсителите се разпространяват из цял свят, обясняват учените.

Източник: в. "24 часа"









Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 25.01.2013 г.
0
 
 
Статията ми хареса ,защото дава ясна представа за състоянието на рибите в Черно море.Нека има повече такива статии не само за морето,а и за въздуха който дишаме.Пожелавам ползотворна работа на екипа в бъдеще.
Коментарите са на публикуващите ги. Burgas24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
Още новини от Новини от Бургас:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: