Участвайте в създаването на филм по време на "София филм фест на брега“
За втора поредна година в Бургас в рамките на 18-ия "София филм фест на брега" ще се проведе киноклас. Филмовата работилница, ръководена отново от режисьора Надежда Косева, ще предостави възможност на участниците да създадат своя интерпретация на определени епизоди от филма "Бащата" на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов и да участват като режисьори, оператори, актьори, звукорежисьори и монтажисти. Участниците ще се запознаят с режисьорите на един от най-награждаваните филми през последната година, ще научат повече за езика на киното и ще участват в създаването на филм.
Авторите на най-сполучливите откъси ще бъдат новите членове на Младежкото жури на 18. София филм фест на брега, което присъжда наградата за най-добър късометражен филм от конкурсната програма!
Условия за участие:
За да се запишете в кинокласа, изпратете най-късно до 14 февруари лично съобщение на страницата на "София филм фест на брега" във фейсбук https://www.facebook.com/sffnabrega/, както и кратко видео /до 1 мин./, в което се представяте и казвате защо бихте искали да участвате.
Задължително условие за достъп до прожекцията на 22 февруари е предварителното записване за участие и в трите етапа на кинокласа, записване за един или два от етапите му няма да бъде прието. Възрастово ограничение - 16 - 30 години.
КИНОКЛАС - Програма
Кинокласът ще се проведе в три етапа.
Първи етап:
22 февруари, 19 ч. - прожекция на филма "Бащата" и разговор с режисьорите Петър Вълчанов и Кристина Грозева и с главния преподавател на кинокласа Надежда Косева
23 февруари, 12 ч. - обсъждане и избор на епизоди, сформиране на работни екипи по департаменти, поставяне и разпределяне на задачи за подготвителния процес, определяне на план-график за изпълнение на поставените задачи. Ще се наблегне на желанията и нуждите на участниците, за да бъдат осъществени максимално ефективно всички предвидени дейности.
Втори етап:
7-9 март - подготвителен процес - разпределение на задачи и график на снимачния процес; техническа подготовка преди снимки и др.
10 - 11 март - снимки;
12 - 13 март - монтаж;
14 март - прожекции на откъсите, обявяване на победителя.
Трети етап:14-22 март - гледане на филмите от програмата на "София филм фест на брега" и обсъждане/разговор с авторите или с главния преподавател на кинокласа;
22 март - присъждане на наградата на новосформираното младежко жури за най-добър късометражен филм от конкурсната програма.
Надежда Косева се ражда в София през 1974. Завършва режисура в НАТФИЗ ,,Кръстьо Сарафов‘‘ в класа на проф. Георги Дюлгеров, след което участва в омнибуса ,,Поколение: изгубени и намерени‘‘ (2005) с филма ,,Ритуалът‘‘. Следват късометражните ,,Омлет‘‘ (2009) и ,,Втори дубъл‘‘ (2011), а последният й опит в късото кино видяхме миналата година - ,,Старецът и морето‘‘, който беше част от проекта 8`19`` (2017) - шест новели по разкази на Георги Господинов. Пълнометражният дебют на режисьора е игралният филм "Ирина" (2018). Филмите на Косева обикалят света и донасят редица престижни награди. Заедно със Светла Цоцоркова създават продуцентската компания ,,Фронт филм‘‘ през 2005 и продуцират фестивални фаворити като ,,Буферна зона‘‘ (2014, реж. Георги Дюлгеров), ,,Жажда‘‘ (2016, реж. Светла Цоцоркова) и ,,Кораб в стая‘‘ (2017, реж. Любомир Младенов).
Петър Вълчанов е роден през 1982 година в Пловдив, в артистичното семейство на актрисата Иванка Братоева ("Иван Кондарев", "На всеки километър") и на художника Вълчан Петров. Завършва художествената гимназия "Цанко Лавренов". Когато за осмия му рожден ден му подаряват камера, започва да снима по един филм всяка година със съучениците си. После ги монтира сам през нощта и така киното става част от живота му. С Кристина Грозева се запознават като студенти и започват да работят заедно. Тя е родена през 1976 година в София и първоначално учи и завършва журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи в телевизията, но всъщност осъзнава, че е вдъхновена от режисурата. Учи в класа на проф. Георги Дюлгеров в НАТФИЗ, където се среща с Петър. В работата им като тандем, нейната сила е в драматургията и работата с актьорите. Сред общите им филми са многонаграждаваните "Бащата" (2019), "Слава" (2016), "Урок" (2014), "Скок" (2012, къс.), "Самбуру" (2011), "Аварийно кацане" (2010) и др.