Туроператори настояват за по-бързо подпомагане и облекчени мерки
Туроператорските фирми в Бургас продължават да трупат загуби, след последното спиране на дейността им на 27 ноември. За да възстановят дейността си те трябва да разчитат на кредити. От бранша настояват за облекчаване на процедурите по подпомагащите мерки.
Петър Радулов управлява местна туроператорска фирма. В момента повечето му служители са болни, други са пуснати вкъщи да гледат децата си. Казва, че загубите им са почти на 100 % и за да заработят отново трябва да теглят нови кредити. Кандидатствал е за целева безвъзмездна финансова помощ по програмата "Иновации и конкурентоспособност", както и по мярката 80 на 20.
"Онзи ден получихме пореден отказ по схемата за 10 млн. за туроператорите, само заради това, че някакъв подпис не присъствал. Аз съм пуснал възражение, но не знам дали изобщо някой ще му обърне внимание. Комуникацията е много трудна с тези оценителни комисии. Да не говорим, че по мерките 60/40, 80/20 чак сега за септември месец взимаме някакви помощи, а вижте коя дата сме“, казва пред БНР той. И добавя, че за да бъде подпомогнат по програмата "Запази ме“, трябва да се откаже от схемата 80 на 20.
"Поне мерките, които ги предприемат, режимите за оценяване да са малко по облекчени и малко по-бързо да се случват нещата, защото за съжаление, се случват изключително бавно“, настоява той.
Програмата "Запази ме“ и мярката 60 на 40 са схемите, по които местните фирми най-много искат разяснения в приемната на Бизнес инкубатора в Бургас. Запитвания постъпват и за подпомагането с процент от оборота на затворените компании, заяви Росица Чобанова от Бизнес инкубатора. "Имаше въпроси и разбира се, им отговорихме. Тепърва предстои да им помагаме със заявленията и декларациите по програмите. Хората са от различни дейности – често от магазини от дружества, свързани с магазини в МОЛ-овте. Там проблемът беше голям, служителите им в момента са без работа и могат да кандидатстват по програмата“, казва тя.